Connect with us

Dünya

Sosyal medya fenomenlerine Pfizer/BioNtech aşısını karalama teklifi

Fransa’da sağlık ve bilim alanında paylaşım yapan sosyal medya fenomenleri Pfizer/BioNtech’in koronavirüs aşısını karalamaları için kendilerine 30 saniyelik bir paylaşım karşılığında 2 bin 510 dolar (yaklaşık 21,2 bin lira) teklif edildiğini öne sürdü. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran ise durumun acıklı ve tehlikeli olduğunu ifade etti.

Published

on

By

Fransa’daki bazı sosyal medya fenomenleri, Pfizer/BioNTech aşısını kötülemek için gizemli bir teklif alfıklarını açıkladı. İngiltere’de olduğunu iddia eden bir PR ajansının kendileriyle iletişime geçtiğini belirten fenomenler, karşılığında büyük miktarda para teklif edildiğini söyledi.

Teklifin Rusya’dan yapıldığı iddiası

Bunlardan biri olan ve Youtube’da 1,17 milyon abonesi olan Léo Grasset, “gizli kalmak isteyen” bir müşteriden “devasa bir bütçe” sözü verildiğini ifade ederek Twitter’da bir gönderi yayımlandı. Grasset, ayrıca ajansın verdiği adresin de sahte göründüğünü belirtti.

Bununla birlikte Grasset, LinkedIn’de ajansın çalışanlarını aradığını ve çoğunun Rusya’da olduğunu fark ettiğini ifade etti, ancak bir süre sonra söz konusu profillerin ortadan kaybolduğunu açıkladı.

“Pfizer/BioNTech’in üç kat daha fazla öldürdüğünü yayın”

Diğer taraftan Grasset, kendisine sözde ajans tarafından gönderilen mesajda, eğer ortaklık teklifini kabul ederse “reklam” veya “sponsorlu video” gibi kelimeleri kullanmasının istenmediğini aktardı. Tüm bunlara ek olarak Grasset, Pfizer/BioNTech ile aşılananlar arasındaki ölüm oranının AstraZeneca aşısı olanlarda neredeyse üç kat daha yüksek olduğu şeklindeki yanlış bir iddiayı yaymasını istendiğini söyledi.

30 saniyelik video karşılığında 2 bin 510 dolar

Öte yandan, hepsi sağlık ve bilim alanında yer alan diğer birkaç Fransız sosyal medya fenomeni de kendilerine, benzer bir teklifin yapıldığını açıkladı. 85 binden fazla Instagram takipçisi olan bir hastane stajyerinin hesabı olan “Et Ça Se Dit Médecin”, Fransız BFMTV’ye yaptığı açıklamada, hesabında 30 saniyelik bir hikaye paylaşması karşılığında 2 bin 510 dolarlık (yaklaşık 21,2 bin lira) bir teklif yapıldığını belirtti.

“Acıklı, tehlikeli ve sorumsuz”

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran da BFMTV’ye verdiği demeçte şunları söyledi: “Bu ortaklık teklifinini Fransa’dan mı yurtdışından mı, nereden geldiğini bilmiyorum. Ancak, acıklı, tehlikeli, sorumsuz ve işe yaramıyor.”

Bununla birlikte, iki doz halinde uygulanan Pfizer/BioNTech aşısı Fransa’da en yaygın kullanan aşı durumunda. Oxford/AstraZeneca aşısı da ülkelerde kullanılıyor. Nisan ayında AB tarafından yayımlanan bir raporda Rus ve Çin medyasının sistematik olarak Batı’da üretilen Covid-19 aşılarına karşı kamuoyunda güvensizlik ekmeye çalıştığı iddia edilmiş, ancak Moskova bu iddiaları reddetmişti.

Kaynak: NTV

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar