Connect with us

Dünya

SpaceX’in Inspiration4 mürettebatı Tom Cruise’la konuştu

Ekip, deneyimlerini uzayda film çekmeye hazırlanan ünlü oyuncuyla paylaştı.

Published

on

By

Elon Musk’ın uzay firması SpaceX’in görevi Inspiration4’un mürettebatı, dünyaca ünlü oyuncu Tom Cruise’la konuştu.

Inspiration4’un resmi Twitter hesabından 17 Eylül’de yapılan paylaşıma göre tamamı sivillerden oluşan ekip uzaydaki deneyimlerini Cruise’la paylaştı.

Hollywood yıldızının 1986’da vizyona giren Top Gun filmindeki bir sahnenin kullanıldığı tweet’te, oyuncunun yapımda hayat verdiği Pete “Maverick” Mitchell’ın adı kullanılarak şöyle dendi: Maverick her zaman bizim ekürimiz olabilirsin.

Zira Cruise’un uzayda çekilecek bir film projesi var. Detayları henüz belli olmayan projeyi, eski NASA Başkanı Jim Bridenstine da Mayıs 2020’de doğrulamıştı.

Ayrıca Inspiration4 mürettebatı da Cruise’un karakteri gibi lakap kullanıyor. Ekibin lideri milyarder girişimci Jared Isaacman “Rook”, asistan hekim Hayley Arceneaux “Nova”, yerbilimci Sian Proctor “Leo” ve  veri mühendisi Chris Sembroski “Hanks” lakabını seçti.

Öte yandan Cruise, uzayda film çeken ilk oyuncu unvanını elde edemeyebilir. Rus uzay ajansı Roscosmos mayısta, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekilecek bir film için Yulia Peresild ve yönetmen Klim Şipenko’nun ekimde uzaya gönderileceğini açıklamıştı.

Inspiration4 ekibi ne zaman dönüyor?

16 Eylül’de yola çıkan Inspiration4 görevinde uzay aracı Dünya’dan 575 kilometre yükselerek hem Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan hem de Hubble Uzay Teleskobu’ndan daha yüksek bir irtifaya ulaştı.

Bu görevle bilim insanları, mürettebatın uzayda hayatta kalmak için neye ihtiyaç duyduğunu araştırmayı hedefliyor.

Geminin 19 Eylül’de ABD’nin Florida eyaletinin açıklarındaki iniş alanlarından birine düşmesi planlanıyor.

Kaynak: Independent Türkçe

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar