Connect with us

Gündem

Spiegel: Türkiye Alman askeri uçağının uçuşuna izin vermedi

Alman Spiegel dergisi, Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gitmesi planlanan Alman Hava Kuvvetleri’ne ait bir nakliye uçağının Türk hava sahasını kullanmasına Ankara’nın izin vermediğini öne sürdü. Söz konusu olay, Türk-Alman ilişkilerinde “gerilime yol açan yeni bir skandal” olarak nitelendirildi.

Published

on

By

Alman Spiegel dergisi, Alman ordusunun temmuz sonu Türkiye üzerinden yapmak istediği bir uçuşa Ankara’nın izin vermediğini iddia etti. Haftalık derginin yeni sayısındaki haberde, söz konusu uçuşun Ankara tarafından bloke edilmesi Türk-Alman ilişkilerinde “gerilime yol açan yeni bir skandal” olarak nitelendirildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Köln’den havalanan askeri nakliye uçağının Türk hava sahasını kullanmasına izin verilmediğini ve karara gerekçe gösterilmediği belirten Spiegel, bunun üzerine Airbus 310 tipi uçağın üsse geri dönmek zorunda kaldığını bildirdi.

Haberde, Köln’den havalanan askeri nakliye uçağının, Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gitmeyi planlandığı kaydedildi. Misyonun ise Almanya’da eğitim alacak Ermeni askerleri Almanya’ya getirmek olduğu belirtildi. Almanya ve Ermenistan, Afganistan’da beraber görev yapıyor, bu nedenle de askeri alanda işbirliği yapıyor.

Habere göre, Alman askeri kaynakları, Alman ordusuna ait uçağın Türk hava sahasını kullanmasına izin verilmeyip, geri dönmek zorunda bırakılmasının varılacak ülkenin Ermenistan olmasıyla bağlantılı olduğunu öne sürdü. Dergi, Ermenistan ile diplomatik ilişkileri bulunmayan Türkiye’nin 1915’te 1,5 milyon Ermenin ölümüyle sonuçlanan soykırımı da reddettiğine, Alman Federal Meclisi’nin bunu tanıması üzerine de gerilim yaşandığını belirtti.

Misyon için ağustos ayında Rusya üzerinden uçuş yapıldı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar