Connect with us

Dünya

Squid Game dizi değil gerçek! Borç ödemek için ölümüne çalışıyoruz…

Published

on

By

Bu ay Netfilx’de çıkan Squid Game dizisi, çok seyredilen ve tartışılan bir dizi oldu.

Kore drama dizisi, borçlarıyla mücadele eden 450 kişinin, uyarlanış şekline göre ölüm ihtimal çok yüksek basit çocuk oyunlarında hayatta kalmak için mücadele ediyor. Fakirler oyunu bitirse sonucunda kazanacakları para 28 milyon sterlin. 336 milyar TL.

Dokuz bölüm olan dizi sistemin sömürüye ve sınıf eşitsizliğine nasıl olanak sağladığını vurguladığı için ‘Açlık Oyunları’ dizisine benzetiliyor. Milyarder Bezos (henüz izlememiş olmasına rağmen) dizinin kapitalizm eleştirisinden habersiz, hakkındaki düşüncelerini Twitter’da paylaşması şaşkınlık yarattı!..

Dizi gerçek olabilir mi?

Kapitalizm iyi tarafları olmasına rağmen genel olarak bakarsak sonunda dünyada kaynak bırakmayacağı için zararlı bir sistem. Petrolün 2088 yılında biteceği ön görülüyor. 2100 yılında ise 3 milyar insan aramıza katılacak! 3 milyar insan kaynak olmadığı için göç etmek zorunda kalacak. Londra’da çalışan Bingöl’lü bir berber bana “Brexitsürecinde ayrılalım oyu kullandım” demişti. “Neden” diye sorduğumda; “Çok fazla yabancı geliyor!” demişti. Misafir misafiri sevmezmiş derler…

Sistemin diğer sorunu insana ihtiyacın azalması. Süpermarketlerde insansız kasalar, insanız çalışan arabalar, fabrikalarda insan yerine robotlar ve köylülerin yerine dev tarım makineleri insana ihtiyacı azalttı. İnsana ihtiyaç azalırken dünya nüfusu 11 milyar olduğunda yiyecek kalmayacağı için yapay et ve gıdalar üretilmeye başlandı.

NÜFUS KONTROLÜ NASIL YAPILIR

Kısırlaştırma bir yöntem. Deneyleri gizlice, izinsiz Kenya’da yapıldığı iddia edildi ama kimse bu konuları konuşmak istemiyor.

Boris Johnson, 2007 yılında bir yazısında “Nüfus kontrolü yapmamız gerekiyor” demişti ama devamlı çocuk yapan bir adamın nüfus kontrolü konusunda yorum yapmasa daha iyi olur bence…

Eğitimle de mümkün değil çünkü halkın çoğunluğu eğitilse sistemin çarpık olduğunu gören halk ayaklanır. Halkın cahil olması, rahatlıkla kullanılması açısından politikacıların işine geliyor.

Bize’ zenginler çok para kazanırsa yatırım yaparlar ve ekonomi hızla gelişir’ dediler. Fakat parayı yatırım yapıp risk almak yerine, milyarderler altın ve toprak alıp borsada da tutup uzayda geziyorlar.

80’li yıllar da uyuşturucu bilerek yaygınlaştırıldı ve 60’lı yıllarda yükselen işçi ve gençlik hareketi kayboldu gitti. Bu dönemde özelleştirme arttı. Özelleştirme sonucunda firmalar büyüdü, birleşti ve bir nevi İmparatorluklar kurdular. Ceplerinden hükümet çıkarabiliyorlar artık!

Pandemi sonucunda kapanan yüzbinlerce şirket, kesilen sosyal yardımlar, artan vergiler önümüzdeki 10 senenin zor geçeceğini gösteriyor.

İyiler mi kazanacak, kötüler mi?

İngiltere de 160 bin yaşlının hastanelerde bilerek erkenden öldürüldüğü haberini daha önce yazmıştım. ‘Universal’ kredi dedikleri yardım ilk çıktığında, yardımları kesintiye uğrayan 130 bin kişi öldü. Hastane sırası bekleyen İngilizlerin sayısının 13 milyon oluğu söyleniyor. Sıra beklerken ölenlerin sayısı her gün artıyor. İntihar edenlerin sayısı rekor seviyede.

Bazı milletvekilleri “fakirler için plan yapamayan, parasını alkol ve sigaraya harcayan kişiler, cahil oldukları için fakirler” derdi. Kontratsız işçi çalıştırılmasına izin verdiklerinden beri birçok insan 2 iş yapsa da kira ödeyecek para kazanamadıkları için evsiz kalıp sokakta yaşamak zorunda kalıyor.

İngiltere’de 23 yaş üstüne saatlik minimum ödenen ücret  £8.91. Jeff Bezos saat başı ortalama 9 milyon günde 200 milyon sterlin kazanırken işinden olmuş yardım alanlardan 20 sterlin kesildi. Bu kesinti milyonlarca insanı aç kalacağı anlamına geliyor. Çalşıan fakir insanlardan alınan vergiler arttı ama günde milyonlar kazanan insanlardan vergi alınmaması saçmalık değil mi sizce de?

Eski İngiliz Başbakanı David Cameron’un, Oxford Üniversitesi’ndeki Bullingdon Club’a üye olmak için bir dilencinin önünde 50 sterlin yaktığı söyleniyor. Bu olay Bullingdon Club’da gelenekmiş…

Kore dizisi sistemin sömürüye ve sınıf eşitsizliğine nasıl olanak sağladığını vurguluyor. İngiltere’deki duruma bakarsak Kore’den farkımız olmadığını görüyoruz. Squid Game dizisini kesinlikle seyredin derim.

 

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar