Connect with us

Ekonomi

Sterlin 10 liraya dayandı…

Published

on

İngiliz Sterlini TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Haftanın ikinci iş gününde Sterlin bir önceki güne göre yüzde 0,8644 değişim gösterdi. Serbest piyasa son verilerine göre Sterlin alış 9,8963 Türk Lirası , satış ise 9,9062 Türk Lirası olarak işlem görüyor. Bir önceki gün 1 sterlin  9,8213 Türk Lirası idi.

Dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL 7.35 etrafında dar bantta dalgalı bir seyir izlerken piyasalarda veri gündemi, TCMB’nin likidite adımları ve AB ile ilişkiler izlenmeye devam ediyor.

İkinci çeyrekte yaşanan daralma piyasalarda yeni bir haber olarak algılanmadı. Yatırımcılar daha çok önümüzdeki dönem büyümenin nasıl seyredeceğini izliyorlar.

Hem ekonomistler hem de ekonomi yönetimi yılın ikinci yarısında ekonomide toparlanma olacağını öngörüyor. Ancak bunun hızına ve sürekliliğine ilişkin beklentiler farklı seviyelerde.

Koronavirüste olası bir ikinci dalga endişesi, TCMB’nin sıkılaştırma adımları ile mevduat-kredi faizlerinin artması ve eşzamanlı olarak kamu başta olmak üzere kredilerdeki yavaşlama eğilimi büyüme üzerindeki en büyük soru işaretleri.

FAİZLER YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR
TCMB piyasalardaki faizi sıkılaştırma adımlarıyla yükseltmeye devam ediyor. Piyasaya sağladığı fonlamada geleneksel yöntem reponun payının artabileceğini geçen hafta belirten TCMB, bu yöntemle fonlama maliyetini yükseltmeye devam ediyor.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün itibarıyla %10.15’ye yükseldi. 4 Ağustos’tan bu yana aralıksız artış kaydeden fonlama maliyeti 16 Temmuz’da politika faizinin 90 baz puan altına yani %7.34’de bulunuyordu. Bu verilere göre TCMB 300 baz puana yakın sıkılaştırma yapmış oldu.

Gösterge 10 yıllık tahvilde 28 Ağustos’ta gerçekleşen son işlem %13.98 oldu. Hazine piyasalar tarafından Hazine’den uzun süredir talep edilen 10 yıllık ihraçlara ise yeniden başlayacağını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün açıkladığı 3 aylık borçlanma stratejisine göre 17 Kasım’da, 6 Kasım 2030 vadeli 10 yıllık gösterge tahvilin ilk ihracını gerçekleştirecek.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar