Connect with us

Gündem

Su içmenin 5 önemli faydası

Yeterince su tüketilmemesi kalp krizinden dikkat eksikliğine kadar pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına sebep oluyor. İşte, uzmanlardan önemli uyarılar…

Published

on

Özellikle yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte vücudumuz çok fazla su kaybetmeye başlıyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyu geri koyup aynı zamanda ihtiyacımız olan suyu karşılamanın önemi çok büyük. Yeterli miktarda su tüketmek metabolizmamızın iyi çalışmasını sağlarken birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Online diyet platformu Askipo, yazın su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek su içmenin 5 faydasını sıralıyor.

1) Kalp Rahatsızlıklarını Önlüyor:

Yapılan tüm bilimsel çalışmalar, az su içenlerde kalp krizi riskinin arttığını ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarına göre günde 5 bardağın üzerinde su içen kişilerin kalp krizi geçirme riski, günde 2 bardak ve altında su tüketen kişilere oranla yüzde 50 daha düşük bulunuyor.

2) Böbrek Sağlığına Etkisi Büyük:

Günlük ihtiyacından daha az sıvı alan insanlarda idrar akımı yavaşlar ve durağanlaşır ve kolayca idrar yolu iltihapları ve taşları oluşumuna sebep olur. Bu nedenle böbrek sağlığının korunmasında birincil şart bol su içmektir.

3)  Kabızlığı Önlüyor:

Su tükettiğimiz gıdaların parçalanmasına yardımcı olur ve sindirim sisteminin iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sindirim sorunlarının nedenini genellikle az su içmek oluşturur. Bu sebeple de su tüketimi arttığında bağırsak sağlığı da buna bağlı olarak düzelir.

4) Metabolizmayı Düzenler:

Metabolizma hızı üzerinde etkili olan parametrelerin başında su gelir. Kişinin günlük alması gereken su miktarı karşılanmadığında metabolizma doğal olarak yavaşlamaya başlar. Vücut ısısı düzenleme sistemlerini sürdürmek için vücudun suya ihtiyacı vardır. Su vücut ısısını dengelemek için metabolizmanın en büyük yardımcıdır.

5)  Unutkanlığı Önler:

Uzamış susuzlukta unutkanlık, dikkat eksikliği, uyku hali, sinirlilik, algıda ve hareketlerde azalma oluyor. Su, unutkanlık ve dikkat dağınıklığı gibi problemleri önleyerek daha sağlıklı bir hayatı mümkün kılıyor.

Su Tüketimine Dikkat Edin

Dikkat edilmesi gereken en önemli madde, vücudun sıvı dengesini korumaktır. Sıcak havalarla birlikte terleme ile sıvı kaybedilir. Su, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar ve vücutta ödem oluşmasını önler. Gün içinde susuzluk hissi olmasa bile su içmeye özen gösterilmelidir. Günlük içmeniz gereken su miktarını kilonuz x 35ml. hesabı yaparak bulabilirsiniz.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar