Connect with us

Dünya

Su içsem bile yarıyor diyenler doğru söylüyormuş! Bu saatlerde içilen su kilo aldırıyor

Çoğumuz gece uyandığımızda ya da sabah suzuluğumuzu gidermek adına yatağın yanına her gece bir bardak su koymayı ihmal etmiyoruz. Ancak yatmadan hemen önce bu suyu içmenin faydasından çok dezavantajı olabilir. Gün boyunca vücudu susuz bırakmamak birçok açıdan sağlık için gerekli olsa da su alımı için ideal saatlar ancak belli bir zaman aralığını kapsamaktadır.

Published

on

By

Uyku bozukluğu uzmanı ve nörolog doktor Jessica Vensel Rundo, yatmadan önce ne kadar su içtiğinize neden dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyor.

GÜN İÇİNDE SU İÇMEYİ NE ZAMAN BIRAKMALIYIZ?

Genel olarak yatma saatinizden iki saat önce su içmeyi bırakmanız önerilmektedir.
Bu sayede, gecenin bir yarısı uykunuzu bölüp tuvalete gitmeniz gerekmez.

Gece yatmadan önce susadıysanız ya da gecenin bir yarısı susuz kaldığınız için uyandıysanız, su içmenizde bir sakınca yok.
Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir bardaktan fazla su tüketmemek ve suyu küçük yudumlar halinde yavaş yavaş içmek. Aslında bu durum sadece su için geçerli değildir. Gece yatmadan iki saat öncesinde çay, kahve ve meve suyu alımını da kesmeniz gerekir. Bu sayede vücudunuzu gereksiz sıvılarla doldurmamış olursunuz.

UYUMADAN HEMEN ÖNCE NEDEN SU İÇİLMEZ?

Vücudu susuz bırakmamak büyük önem taşıyor olsa da iyi bir gece uykusu da oldukça önemlidir. Gece uykunuzdan uyanıp tuvalete gitmek uykunuzu bölen etkenlerin başında geliyor. Bu noktada uykunuz düzenli olarak bölünüyorsa bazı rutinlerinizi değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.
Dr. Vensel Rundo, “Gece uyanmaları uyku düzeninizi bozmaya ve tekrar uykuya dalmada zorluk çekmenize neden olabilir” diyor. Uykunuz her gece sürekli kesintiye uğradığında uyku yoksunluğuna bile neden olabilecek sorunlara yol açarak uyku kalitenizin düşmesine neden olabilir. Doktor Rundo, uyku yoksunluğu yaşayan kişilerin aynı zamanda bağışılık sisteminin eskisi kadar güçlü çalışmadığı konusunda uyarıda bulunuyor. Arada bir gece uykunuzdan tuvalete gitmek için kalkmak bir sorun teşkil etmese de sürekli olan uyku kesintileri ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar