Connect with us

Dünya

Suudi iş insanına bağış karşılığı İngiliz vatandaşlığı vaadi iddiası!..

İngiliz Kraliyet ailesinden Prens Charles’ın eski yardımcısı, Suudi bir iş adamıyla olan bağlantılarının gazetelerde ifşa edilmesinin ardından yardım kuruluşu Prens Vakfı’nın başkanlığından geçici olarak istifa etti.

Published

on

By

Prens Vakfı, tepe yöneticisi Michael Fawcett’in The Sunday Times ve Mail on Sunday tarafından ortaya atılan iddialarla ilgili bir yapılan iç soruşturma süresince görevlerini askıya almayı kabul ettiğini duyurdu.

Fawcett’ın Suudi Arabistan’ın iş insanlarından Dr. Mahfuz Marei Mübarek bin Mahfuz ile koordineli bir çalışma yürüttüğü belirtiliyor.

Fawcett’ın 2017’de Mahfuz’a yazdığı ifade edilen mektupta, Suudi iş insanına, yaptığı bağışlar karşılığında vatandaşlık verileceğinin aktarıldığı iddia ediliyor.

Suudi işadamı, Galler Prensi’ni özellikle ilgilendiren restorasyon projelerine büyük meblağlar bağışladığı biliniyor. Mahfuz, hakkındaki iddiaları reddediyor.

İddiaları ‘çok ciddiye’ alıyoruz

İşsizlerin işe dönmelerine ve küçük işletmeler kurmalarına yardımcı olan Charles’ın vakfı, gazete haberlerini “çok ciddiye” aldığını duyurdu. Vakıf, “Michael devam eden soruşturmayı tamamen destekliyor ve soruşturmaya her şekilde yardımcı olacağını doğruladı” dedi.

2003 yılında Fawcett, istenmeyen kraliyet hediyelerinin satışıyla ilgili mali suistimal iddialarından aklanmıştı.

Fawcett, Charles’ın hayır kurumlarının yeniden düzenlenmesinin ardından 2018’de vakfın başkanı olarak atandı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar