Connect with us

Dünya

Suudiler yurt dışı yasağını kaldırmadı: Sadece bağışıklık sahipleri umreye gidebilecek

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, koronavirus salgını nedeniyle aldığı kararlara bir yenisini ekleyerek ramazandan itibaren ülke içinde sadece aşılanmış ya da Covid-19 geçirip iyileşmiş kişilere umre izni verileceği bildirildi.

Published

on

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilerken Hac ve umre ibadetlerinde de bir dizi önlem ve yasağı beraberinde getirdi. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı konuyla ilgili aldığı son kararı açıkladı.

Covid-19 önlemleri kapsamında ramazan ayının başlamasıyla birlikte sadece Covid-19 aşısı yaptırmış veya koronavirüse yakalanıp iyileşmiş kişiler umre ziyareti için kabul edilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre umre için kabul edilecek kişiler üç kategoride değerlendirildi:

“Aşının iki dozunu da yaptırmış kişiler, aşının ilk dozunu yaptırması üzerinden en az 14 gün geçmiş kişiler ve koronavirüse yakalanıp iyileşmiş kişiler.”

Yeni açıklanan karara göre sadece belirtilen kriterlere uyan kişiler ve Mekke’ye kabul edilecek ve ibadetlerini gerçekleştirebilecek.

Öte yandan sayılan koşullar Medine’de bulunan Muhammed Peygamber Camisi’ne yapılacak ziyaretleri de kapsıyor.

Suudi Arabistan, mart ayı başında bu yıl hac için Covid-19 aşısı yapılmasının temel şart olduğunu duyurmuştu.

5 MİLYON DOZDAN FAZLA AŞI YAPILDI

Suudi Arabistan, yeni tip Covid-19’a karşı bağışıklık sağlamak amacıyla ülke genelinde şu ana kadar 5 milyon dozdan fazla aşı yapıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki aşılama sürecinde gelinen son noktaya ilişkin bilgi verildi.

Ülke genelindeki 587 merkezde aşılamanın sürdüğü kaydedilen açıklamada, “Şu ana kadar 5 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısı yapıldı” ifadesi kullanıldı.

Bakanlık, Covid-19’a karşı kullanılan aşı türüne dair ise bilgi vermedi. Yaklaşık 34 milyon nüfusa sahip Suudi Arabistan’da son verilere göre virüs kaynaklı can kaybı 6 bin 697’ye, vaka sayısı da 392 bin 682’ye yükselirken, iyileşen hasta sayısı ise 379 bin 816’ya ulaştı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ,17 Aralık 2020’de yaptığı açıklamada, aşılama kampanyasının Alman-Amerikan Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşı ile başladığını duyurmuştu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar