Connect with us

İngiltere

Tedarik sorunu yaşanan İngiltere, Noel alışverişine şimdiden 2 bin pound harcayan kadını konuşuyor

Bir İngiliz kadın Noel’den önce £2.000 harcayıp dört aylık yiyecek stoklaması İngiltere’de gündem oldu…

Published

on

By

Bir İngiliz kadın Noel’den önce £2.000 harcayıp dört aylık yiyecek stoklaması İngiltere’de gündem oldu…
İngilizler Noel’e kadar ortalama iki haftalık maaş harcarlar. Nationwide Building Society tarafından yapılan yeni bir anket, İngilizlerin finansal planlama konusunda eksikliğinin birçok kişiyi zor durumda bırakabileceğini gösteriyor.

Ortalama olarak, insanların Noel’de yiyecek ve dekorasyonlardan hediyeler ve içeceklere kadar her birinin 727 sterlin harcaması bekleniyor.

Aldi süper marketinin dondurulmuş hindileri günde 1.500 satıyor, Noel pudingleri satışı %45 arttı ve 250.000 “Portakallı çikolata bombası” sipariş edilmiş.

Tedarik zinciri krizi Noel ve yılbaşı dönemini tehdit ettiğinden panik olan Britanyalılar stokların bitmesi ihtimaline karşı 25 Aralık’tan önce 2.000 sterlin değerinde yiyecek biriktiriyor.

Panik yapmayın

Türk marketlerinde et her zaman bulunuyor. Yılbaşı dönemi tatlı sıkıntısı da olacağını sanmıyorum. Londra’daki petrol ve yiyecek sıkıntıları Londra’yı çevreleyen M25 otoban dışında birçok bölgede yok.

Hükümet sözcülerinin ve medyanın felaket tellallığı yaptığı bu dönemde herkes aşırı derecede hassas. Aşırı tüketim insanları mutsuz ediyor. Noel İsa peygamberin doğum günü. Bu dönemde kimse kiliseye gitmiyor daha çok ticari olarak değerlendiriliyor. O kadar para harcansa da en çok aile kavgalarının olduğu dönem yılbaşı olduğu da bir gerçek.

Resmi istatistikler, 2019’da Noel Arifesi ile Yeni Yıl Günü arasında HM Courts & Tribunals Service’e boşanma başvurularının arttığını gösteriyor.

Hindi biterse tavuk var. Kek bitse baklava var. Panik olacak bir durum yok. Komşularınıza sadece sözlü değil de Noel ve yılbaşı kartlarını vermenizi öneriyorum. İngilizler de bu kartlara çok önem veriyor.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar