Connect with us

Dünya

Teksaslı lise öğrencisinin, kürtaj hakkını savunduğu mezuniyet konuşması viral oldu

ABD’nin Teksas eyaletinde lise öğrencisi Paxton Smithi mezuniyet töreni konuşmasında okulun onay verdiği konuşmayı çöpe atarak kürtaj hakkını yasaklayan yasaya isyan etti: Bu savaşta sessiz kalamayız!

Published

on

ABD’nin Teksas eyaletinde mezuniyet konuşmasını yapmak için seçilen lise öğrencisi Paxton Smith, öğretmenlerinin önceden onay verdiği metnin dışına çıkarak kadınların kürtaj hakkını savunan çarpıcı bir konuşma yaptı. Smith’in, eyalette kürtaja altı hafta sınırlaması getiren yasaya isyan ettiği konuşması ABD medyasında gündem oldu.

“Başka bir şeyden söz etmek bana yanlış geliyor”

Paxton Smith’in konuşması, törenden önce okul yönetimi tarafından okunup onay almıştı. Metne göre Smith, medyanın ve televizyonun dünya görüşünü nasıl şekillendirdiğinden söz edecekti. Ancak kürsüye çıktığında sözlerine, “Son gelişmelerin ışığında bu eyalette şu an beni ve milyonlarca kadını etkileyen bir durumdan başka herhangi bir şeyden söz etmek bana yanlış geliyor” diyerek başladı.

“Kadınların kararını bir yabancı veriyor”

Smith sözlerine şu şekilde devam etti: 

-Eylül ayından başlayarak, hamileliğin tecavüz ya da ensest sonucu olup olmadığına bakılmaksızın, altı haftadan sonra kürtaj yasaklanacak. Altı hafta. Kadınlara sadece bu verilecek. 

-Dolayısıyla onlar daha farkına varmadan -ki kadınların birçoğu hamile olduklarını altı haftadan önce anlamıyor- duygusal, fiziksel ve ekonomik açıdan hazır olup olmadıklarına karar verme şansı bulamadan, dünyaya yeni bir insan getirmenin sorumluluğunu alıp alamayacaklarına karar verme şansı olmadan, bu karar onlar adına bir yabancı tarafından veriliyor. Hayatlarının geri kalanını etkileyecek bi kararı bir yabancı alıyor.

-Benim hayallerim, umutlarım ve arzularım var. Buradaki her kadının var. Hayatlarımızın tamamını geleceğimiz için çalışarak geçirdik ve bizim onayımız veya katkımız olmadan geleceğimiz üzerindeki kontrol elimizden alınıyor.

-Doğum kontrol haplarının beni yarı yolda bırakacağından, eğer tecavüze uğrarsam umutlarımın, çabalarımın ve hayallerimin artık geçersiz olacağından korkuyorum.

“İnsanlıktan çıkarıcı”

Paxton, kürtaj yasağını ‘yürek burkucu’ ve ‘insanlıktan çıkarıcı’ şeklinde niteledi. Konuşmasının izleyicilerden yoğun alkış alan son bölümünde Paxton, “Bu benim vücudum, benim haklarım, annelerinizin hakları, kız kardeşlerinizin hakları, kızlarınızın hakları üzerinde bir savaş. Sessiz kalamayız” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar