Connect with us

Teknoloji

Tesla Motor, Bitcoin’den 1 milyar dolar kazandı

Tesla Motor, Bitcoin’den araba satışlarından elde ettiği kârdan fazla kazandı. Tesla 2020’de otomobil satışlarından 720 milyon dolar kâr elde etti. Ocak ayından bu yana Bitcoin’den elde ettiği kâr ise 1 milyar dolar!

Published

on

By

Tesla, kripto para biriminin fiyatının son 10 haftada neredeyse ikiye katlanması sayesinde ocakta yaptığı Bitcoin yatırımından halihazırda bir milyar dolardan (yaklaşık 8 milyar TL) fazla para kazandı.

Elektrikli otomobil üreticisi, bu senenin başında kripto para biriminin 30 bin ila 40 bin dolar (yaklaşık 242 ile 323 bin TL) arasında işlem gördüğü dönemde nakit rezervinden 1,5 milyar dolar (yaklaşık 12 milyar TL) harcayarak yaklaşık 48 bin Bitcoin satın aldı.

Bitcoin bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64 bin 863 dolara (yaklaşık 523 bin TL) ulaştığında Tesla’nın Bitcoin varlıkları kısa bir süre için 3 milyar doların (yaklaşık 24 milyar TL) üzerinde bir değere sahipti fakat o zamandan beri varlığın fiyatı biraz düştüğü için bu rakam da geriledi. Bu yazı kaleme alınırken, Bitcoin 61 bin 700 dolar (yaklaşık 498 bin TL) civarında işlem görüyordu.

Tesla 8 Şubat’ta yatırımı ilk defa duyurduğunda Bitcoin fiyatı sadece birkaç dakika içinde yüzde 14 artmıştı.

O günden beri elde edilen kazançlar, şu anda Tesla’nın 2020’nin tamamında otomobil satarak elde ettiği 721 milyon dolarlık (yaklaşık 5,8 milyar TL) kârdan daha fazla.

Tesla’nın ilk Bitcoin varlıkları, şirketin CEO’su Elon Musk’ın kripto para birimiyle ödeme kabul etme ve bu varlıkları dönüştürmek yerine saklama kararıyla da desteklendi.

Musk, martta paylaştığı tweet’te “Tesla’ya ödenen Bitcoin’ler Bitcoin olarak tutulacak, yasal paraya çevrilmeyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar