Connect with us

Dünya

Testislerine gamalı haç dövmesi yaptıran askere 19 ay hapis cezası

“Kötü arkadaş grubuyla takıldım” diyen zanlı, “Bizim için yasak olan her şey çekiciydi. Fakat hepimiz bunun ne kadar büyük bir hata olduğunu hafife aldık” ifadelerini kullandı.

Published

on

Avusturya’da testislerine gamalı haç dövmesi yaptıran asker 19 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Karintiya eyaletinde yer alan Sankt Veit an der Glan bölgesindeki askerin duruşması 8 Haziran’da yapıldı.

Klagenfurt bölgesindeki mahkemede düzenlenen duruşmada 29 yaşındaki zanlı, dövmeyi kardeşinin yaptığını ve bu esnada kendisinin de neredeyse iki şişe viski içtiğini söyledi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Ayrıca zanlının, Soğuk Savaş döneminden kalma sığınak ve savaş araçlarının bulunduğu Bunkermuseum Wurzenpass’ta Nasyonal Sosyalizm’le ilgili eşyalarla birlikte fotoğraf çektirdiği, Hitler etiketli şaraplardan içtiği ve internet üzerinden Nazi propagandası yaptığı da ortaya çıktı.

Testislerindeki dövmenin fotoğrafını bir kez internet üzerinden paylaştığı da tespit edilen askerin, başka bir gün de talimden sonra içki içip sarhoş olduğu ve diğer takım arkadaşlarına dövmesini gösterdiği belirtildi.

Ülkede II. Dünya Savaşı sonrası 1945’te getirilen ve 1947’de kapsamlı olarak uygulanmaya başlanan Nasyonal Sosyalizm Yasağı (Verbotsgesetz 1947) gereğince, Nazi ideolojisine yönelik propaganda yapan kişilere hapis cezası verilebiliyor.

Zanlının sicil kaydı da bulunuyor. Buna göre kendisi eyaletinde düzenlenen bir festivalde bir kişiye saldırdığı gerekçesiyle iki yıl hapis yatmıştı.

Asker duruşmada geçmişte yaptıklarından ötürü “özür dileyerek pişman olduğunu” söyledi.

“Kötü arkadaş grubuyla takıldım” diyen zanlı, “Bizim için yasak olan her şey çekiciydi. Fakat hepimiz bunun ne kadar büyük bir hata olduğunu hafife aldık” ifadelerini kullandı.

Asker ayrıca 8 yıldır radikal sağ görüşlü gruplarla bağını kopardığını ve hapis yattıktan sonra eskisi gibi aşırı içki içmeyi de bıraktığını belirtti.

Duruşmada zanlı hakkında Nazi propagandası yaptığı ve ruhsatsız silah taşıdığı gerekçesiyle 19 ay hapis cezası verildi.

Öte yandan avukatı Franz Zimmermann temyize gideceklerini söyledi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar