Connect with us

Dünya

Trump’ın eski avukatı Cohen: “Şeytanla pazarlık yapınca Trump’la ruh ikizi haline geldim Karanlık iş toplantılarında, striptiz kulüplerinde gerçek…”

ABD Başkanı Donald Trump , eski Ulusal Danışmanı John Bolton’ın ve yeğeni Mary L. Trump’ın ardından bu kez eski avukatı Michael Cohen ’in yazdığı kitap nedeniyle gündemde.

Published

on

By

ABD Başkanı Donald Trump , eski Ulusal Danışmanı John Bolton’ın ve yeğeni Mary L. Trump’ın ardından bu kez eski avukatı Michael Cohen ’in yazdığı kitap nedeniyle gündemde.

Disloyal: The True Story of the Former Personal Attorney to President Donald J. Trump (Sadakatsiz: Başkan Donald Trump’ın Eski Kişisel Avukatının Gerçek Hikayesi) adlı kitapta Trump’ın sırlarını bildiğini savunan Cohen, Trump’ın Rusya’nın suç ortaklığıyla seçimde hile yaptığını da anlatıyor.

Guardian gazetesinin haberine göre ABD Adalet Bakanlığı’nın yayımlanmasını durdurmak için yasal girişim başlattığı ancak daha sonra geri çektiği başvurunun ardından kitap perşembe günü online olarak kısmen erişime açıldı.

Cohen, Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesiyle ilgili soruşturmada Kongre’ye yalan söyleme, Trump’ın geçmişte karıştığı iddia edilen ilişkilerle ilgili bazı kadınlara sus payı verme ve vergi kaçırma gibi suçlardan üç yıl hapis cezasına çarptırılarak Mayıs 2019’da cezaevine girmiş, koronavirüs salgını nedeniyle de kalan süresini evde çekmek üzere geçen ay tahliye edilmişti.

Trump’ın eski avukatı temmuz ayında attığı bir tweet’te yazdığı kitabı neredeyse bitirmek üzere olduğunu söyleyince yeniden cezaevine gönderilmiş, federal bir yargıcın Cohen’in “misillemeye maruz kaldığı” yönündeki kararının ardından bir kez daha serbest bırakılmıştı.

Cohen kasım seçimlerinin hemen öncesinde eylül ayında piyasa sunulması beklenen kitabında, yeşil mahkum kıyafetleri içinde günlerini geçirdiği New York cezaevindeki anılarından bahsediyor; “Trump’ın her sabah ilk görüştüğü ve her gece son görüştüğü” kişi olduktan yıllar sonra ABD Başkanı’yla başının nasıl olup da derde girdiğinden ayrıntılarıyla söz ediyor.

Bir zamanlar “iş bitiriciliğini” yaptığı Trump’tan bahsederken “düzenbaz”, “yırtıcı”, “ırkçı”, “zorba” ve “yalancı” ifadelerini kullanan Cohen, “Gerçekten kim olduğunu gösterdiği karanlık iş toplantılarında, striptiz kulüplerinde, savunmasız anlarında hakiki yüzüne şahit olduğum için bir bakıma onu ailesinden bile daha iyi tanıyordum” diyor.

“Kendim için güç kazanmak isterken Trump’ı memnun edeyim diye gösterdiğim doymak bilmeyen tutku, yani benim sonumu getiren bu ölümcül kusur, şeytanla pazarlık yapmak demekti: Güç toplamak, onu ustalıkla kullanmak, muhafaza etmek ve kendi çıkarım için kullanmak adına her şeyi yapardım. Bu açıdan Donald Trump ve ben birbirine en çok benzeyen ruh ikizleri gibiydik.”

Rusya’nın müdahalesi soruşturmasında Trump aleyhinde şahitlik yapacağı için yüzlerce ölüm tehdidi aldığını, bu yüzden Şubat 2019’da ifade vermek için New York’taki evinden Kongre’nin bulunduğu Washington DC’ye uçak ya da tren yerine arabayla gittiğini yazan Cohen, “Başımda beyzbol şapkası vardı, güneş gözlüğü takmıştım ve diğer sürücüler beni görmesin diye hızımı 80’den aşağı düşürmüyordum” diyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar