Connect with us

Dünya

Türk vatandaşlarının Schengen başvuruları neden reddediliyor?

Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularına olumsuz yanıt verilmesinin nedeninin, Türkiye’den Avrupa’ya dönük iltica başvurularındaki artış olduğu ileri sürüldü.

Published

on

By

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularına verilen ret yanıtındaki artışın nedenini yazdı.

Konuyu en tepe noktadaki ilgiliyle konuştuğunu belirten Muharrem Sarıkaya, temel sebebin Türkiye’den çok fazla iltica başvurusu yapılması olduğunu kaydetti. Sarıkaya, yazısının ilgili bölümünde şu noktaların altını çizdi:

“Sorularımı en tepe noktasında bulunan konuyla ilgili bir ismine yönelttim.

Daha sorum bitmeden yanıtı geldi:

‘Aslında bu tutumlarını eleştirmek için elimizde fazla bir koz da yok…’

Sözlerini detaylandırmasını istediğimde, biraz da hayıflanan ses tonuyla gerisini getirdi:

‘Biliyor musunuz, şu an AB ülkelerindeki iltica başvurularında Türkiye dördüncü sıraya yükseldi. Bizden öndeki ülkeler ise Suriye, Irak, Afganistan ve Afrika ülkeleri gibi sorunlu ülkeler. Ukrayna’yı zaten onlar iltica konusunda farklı değerlendiriyor, onu kapsama almıyor. Ama bizden iltica başvurusu çok arttı…’

Nedenleri konusuna girmedi.

Sayı hakkında da bilgi vermedi ama bir süredir iltica taleplerinin artması nedeniyle AB ülkelerinin vize verirken ince eleyip sık dokuduklarını, gidip gelmeme ihtimali olan her kişinin vize talebini de geri çevirdiklerini belirtti.

Almanya, Hollanda, Danimarka gibi akrabaları bu ülkelerde bulunan kişilerin başvurularında ret olayının daha yoğun yaşandığını da söyledi.

Aslında AB’nin geçen yılki verilerine bakıldığında bu yükseliş çok net görülüyordu.

Geçen yıl iltica başvurularında ilk sırayı 117 bin kişiyle Suriyeliler alırken onları 102 bin kişiyle Afganlar izledi.

Pandemi koşullarının da etkisiyle Türkiye vatandaşlarından gelen iltica başvurusu 15 Temmuz sürecinin gerisine düşüp 2020’de 16 bin 720’ye gerilemişti.”

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar