Connect with us

Gündem

Türkiye aşılamada 41 milyonu aştı: Yeni normalleşme planında üçüncü doz Temmuz ayında konuşulacak

Aşılamada 41 milyonu aşan Türkiye’de sonbahara gelmeden toplumun yüzde 70!ine iki doz aşının yapılmış olması planlanıyor. Hatırlatma dozu içinse temmuz ayında planlamalar yapılması bekleniyor.

Published

on

Türkiye’de eylül ayına kadar toplumsal bağışıklık için aşılama oranında her iki dozda da yüzde 70 oranına ulaşılmak hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın temmuzun ikinci yarısında 18 yaş üstü herkesi aşılamayı planlarken, aşı akışının bu şekilde sürmesi durumunda ağustos sonunda toplumun tamamının tek doz aşıya ulaşabileceği belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre hatırlatma dozlarıyla ilgili planlama ise halen sürüyor. İlk grup kişiler için 3. doz aşıların temmuz ayında gündeme gelmesi bekleniyor.

Hatırlatma dozlarının Sinovac ile başlayacağı ve buna yetecek kadar Sinovac akışının olduğu belirtiliyor. Ancak isteyenlere ise üçüncü doz aşıları seçme şansı da verilebilir.

Yapılan çalışmada, aşı ekiplerinin en düşük aşı grubuna göre tarama oluşturduğu, bu kişilerin özel olarak aranarak aşı randevusu verildiği belirtiliyor.

Ulaşmakta güçlük çekilenlere ekip gönderildiği, bir kişiye 100 kişilik hedef listeler verildiği aktarıldı. Aşılarla ilgili kafa karışıklığının ortadan kalktığı belirtiliyor.

Eczanelerde de aşı uygulaması yapılabilecek

Ayrıca aşı uygulamasının kapsamının genişletileceği belirtildi. Geçen hafta organize sanayi bölgelerinde kurulu mobil aşı merkezleri gibi, eczanelerde aşı uygulaması yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulduğu öğrenildi.

Büyük AVM’lerde de aşı merkezleri kurulmaya başlandı. Bunun ilk örneği de Gaziantep’te oldu. Aşılama oranları açısından Edirne, Çanakkale, Sinop, Muğla, Balıkesir ilk 5’te yer aldı. Bu oranlara göre toplumsal bağışıklığı ilk bu illerin yakalayacağı hesabı yapıldı.

Çocuklara aşı henüz netleşmedi

Yapılan toplantılarda, 12-18 yaş grubu çocuklara okullar açılmadan aşı yapılması konusu ise halen tartışılıyor. İsrail, ABD ve Kanada gibi ülkeler, bu yaş grubunu aşı kapsamına aldı.

30 yaş da aşılanıyor

Sisteme tanımlanan 30 yaş ve üzeri vatandaşlar, tüm yurtta dün sabahtan itibaren randevu oluşturdukları sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırmaya başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından “Aşı temininde düzenlilik sağlandı. Aşı yapan sağlık personeli sayısından yana da sorunumuz yok. Günde 1.5 milyon dozu aşıyoruz. Aşınızı randevu alarak yaptırın” mesajını paylaştı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar