Connect with us

Gündem

Türkiye bir milyon Rus bekliyor ama Rusya delta varyantıyla kasıp kavruluyor!

Rusya’nın Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlamasını kaldırması turizmcileri sevindirirken uzmanları endişelendiriyor. Endişenin nedeni ise DSÖ’nün de dikkat çektiği Delta varyantı…

Published

on

By

Rusya, Türkiye’ye yönelik uçuşları 22 Haziran itibarıyla yeniden başlatma kararı aldı. Karar, Rus heyetin Türkiye’ye gelerek güvenli turizm uygulamalarını incelemesinin ardından verildi.

Hürriyet’e göre Türkiye’deki turizmciler bu yıl Rusya’dan 1 milyon turist bekliyor.

Rusya’nın bu kararı turizmcilerde ve hükümette büyük sevinç yarattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Antalya’da yaptığı konuşmada  konuyla ilgili şunları söyledi:

“Turizm sektörümüz bakımından kritik öneme sahip ülkeler, yavaş yavaş seyahat sınırlamalarını gevşetmeye başladı. Salı günü itibariyle Rusya yasakları kaldırıyor ve hemen şu anda Rusya’dan da turistler Antalyamız’a akmaya başlayacak. Almanya aynı şekilde kaldırdı. İngiltere’de biraz sıkıntı var ama ben Boris Johnson ile de görüşmemi yaptım. Mehmet Bey de takip ediyor. İnşallah orası da kaldıracak, ben buna inanıyorum. Hollanda’dan olumlu sesler aldık. İnşallah diğer yerlerden de bu sesler gelecek. Bizim niyetimiz samimi. Biz tüm insanlığa kapılarımızı en güzel şekilde açtık.”

Gelişme, iktidara yakın gazetelerde de sevinç başlıklarıyla haberleştirildi.

Ancak Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Moskova’da vakaları 3’e katlayan ‘Delta’ varyantına karşı uyardı. Çetiner, Rus turistlerin denetimsiz gelmeleri halinde sorun yaşayacağımızı söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantının dünya genelinde baskın tür haline gelebileceğini açıklamıştı.

Delta varyantı Moskova’yı etkisi altına aldı

Vaka sayılarında rekor bir artışın kaydedildiği Moskova’da dün itibariyle 9 bin 120 Kovid-19 vakası görüldü. Delta varyantı nedeniyle vaka sayıları son haftalarda 3’e katlandı.

Şehirde yeni kapanma tedbirleri devreye sokuldu.

Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, Delta varyantının şehirdeki yeni vakaların yaklaşık yüzde 90’ını oluşturduğunu açıklamıştı.

HaberTürk yazarı Muharrem Saıkaya, konuyu ele aldığı bugünkü yazısının bir bölümünde şunları yazdı:

“Biontech aşısının mucitlerinden Dr. Uğur Şahin de, AB ülkelerinin aldığı tedbirlere hak verir şekilde, Delta mutantının dünyada yeni bir dalganın yaşanmasına neden olabileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü de dün baskın virüs haline geleceği uyarısında bulundu…

Batıyı bu denli ürküten Delta mutant Türkiye için bir tehdit oluşturmuyor mu?

Sorumun nedeni, Rusya’nın uçuşları serbest bırakması sonrası gelecek turistlerden Türkiye’de PCR başta olmak üzere herhangi bir şart koşup koşmaması…

Konunun en yetkin isimlerinden Bilim Kurulu üyesi, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın’ı arayıp sordum, “Bildiğim kadarıyla herhangi bir zorunluluk şu ana kadar istenmedi” dedi.

Yani, gelecek olanlardan son 48 saat içinde alınmış ve negatif olduğunu gösteren PCR testi, iki doz aşı olma zorunluluğu veya havaalanına geldiğinde en azından hızlı PCR yaptırma şartı.

Bunlardan herhangi birine yönelik durum söz konusu değil.

Peki, bunun bir önemi yok mu?”

 

Kaynak: onedio

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar