Connect with us

Türkiye

Türkiye güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun 25 milyon lira değerindeki mirası 296 itfaiyeciye paylaştırılacak

1936 Türkiye güzeli Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu ‘nun, kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi’ne bıraktığı miras kararını Yargıtay onadı

Published

on

İstanbul Fatih’te 17 Aralık 2003’te 94 yaşında hayatını kaybeden Sakaoğlu, tüm mirasını 3 ve 91 yaşındayken kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi ekiplerine bağışlamıştı. 7 yıl ABD’de yaşayan Sakaoğlu’nun hiç çocuğu olmamıştı. Ancak kardeşi Selahattin İzmirli ile dört yeğeni vasiyetnamesinin iptali için dava açtı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi 2018’de Fatih İtfaiyesi çalışanlarının lehine karar verdi.

Habere göre davanın Yargıtay’da yapılan temyiz incelemesi de tamamlanınca mahkemenin kararı onandı. Sakaoğlu’nun mirası faiziyle birlikte 37 milyon lira tutuyor. Bu miktarın 12 milyonu anapara, 25 milyonu ise biriken faiz. Vasiyete ve mahkemenin kararına göre anaparaya dokunulamazken, faizi hayatta kalan 296 itfaiyeciye pay edilecek.

Bu itfaiyeciler hayatta oldukları sürece paranın faizini alabilecek. Öldükten sonra para itfaiyecilerin mirasçılarına geçmeyecek ve devlet hazinesine kalacak.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar