Connect with us

Dünya

Türkiye için kötü haber! Boris Johnson açıkladı: “Yeşil listeye seyahat edilebilecek ülke eklemeyeceğiz”

Johnson, tatil için gidilebilecek ülkeleri gösteren yeşil listeye başka destinasyonlar eklemeyeceğini söyledi. Başbakan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla Türkiye’yi ‘Kırmızı’ listeye aldıklarını açıklamıştı…

Published

on

By

Başbakan, hükümetin Covid-19’un Hindistan’daki varyantının “gerçek bir risk” taşıdığına inandığını ve dış seyahatlerin dönüşünde temkinli davranacağını söyledi.

Bu akşamki basın toplantısında konuşan Johnson şunları söyledi: “Bu basın toplantısında söylediğimiz şey, yeni varyantta gerçek bir risk görüyoruz, denge halinde mevcut planlara devam etmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Sayılar çok düşük ve bu hastaneye yatışları şimdilik arttırmıyor ama riske girme şansımız yok. Temkinli davranmalıyız. Aynı tedbiri  yurtdışına seyahat etmeyi düşünen insanlar için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle seyahat listesini yenilemeyeceğiz”

başbakan ayrıca, “Bildiğiniz gibi çok sınırlı bir liste var ve yurtdışına seyahat eden kişilerin virüsün yeniden ithal edilmesini önlemek için bekleyeceği tüm testlere ve kısıtlamalara tabi olmasını sağlayacağız. Şu an seyahat edilebilecek ülkeler listesi çok küçük ve kısa sürede buna yeni ülkeler eklemeyi düşünmüyoruz” diyerek seyahatlerde işi sıkı tutacaklarının altını çizdi.

TÜRKİYE UZUN SÜRE BEKLEYECEK

Şu an için yeşil listede İsrail, Singapur, Portekiz, Falkland Adaları, Yükseliş, St Helena, Tristan da Cunha, Cebelitarık, Faroe Adaları, İzlanda ve Brunei var. Fransa, Yunanistan ve İspanya henüz yeşil listeye eklenmediği için bu ülkelere seyahat kısıtlaması devam ediyor.

Türkiye ve Maldivler, kendi Covid durumları ve özellikle Hint varyantı riski nedeniyle zorunlu olmayan seyahatleri yasaklayan ve İngiltere’ye dönüşte 1.750 sterline mal olan 10 günlük bir otel karantinasını uygulayan  kırmızı listeye eklenmişti.

Kırmızı listeye dahil edilen Türkiye için  belirsizlik daha uzun süre devam edecek gibi görünüyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar