Connect with us

Gündem

Türkiye ile İngiltere arasında dev anlaşma

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki müzakereler sürüyor. Brexit sonrası Gümrük Birliğinin devamını sağlayacak Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) ekim ayında imzaya hazır hale getirip yıl sonuna kadar onay sürecini tamamlamayı hedefliyor. İmzalar atıldığı takdirde Ankara Anlaşması da etkilenecek.

Published

on

By

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması imza aşamasına yaklaştı. Yıl sonuna kadar onay sürecinin tamamlanması hedeflenirken, imzaların atılması ile birlikte Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki gümrük birliğinin devamı sağlanmış olacak. İngiltere’nin Brexit sonrası ekonomisini ayakta tutması için atılan adımlar Türkiye’den büyük ilgi gören Ankara Anlaşması’nı da etkiliyor. Ankara Anlaşması 1 Ocak 2021 tarihinde Brexit ile sona erecek. Ancak Türkiye ile Birleşik Krallık STA imzalarını attığı takdirde ikili ilişkiler en üst seviyeye çıkacağı için yeni bir anlaşmanın yapılması da olası.

İngiltere özellikle belirli iş kollarında ihtiyaç duyduğu eleman sorununu Türkiye’den giden yurttaşlarla çözüyor. İngiltere’nin inşaat, kişisel bakım, gibi fiziki iş gücünün yanı sıra, yazılım ve internet konusunda da Türk vatandaşlarının verdiği katkıyı sabit tutması bekleniyor.

1 Ocak 2021’de yürürlüğe koyulması planlanan STA’nın takvimi için Birleşik Krallık ile görüş birliği sağlandı. Ege İhracatçı Birliklerinin düzenlediği online video konferansta Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği (AB) Genel Müdür Yardımcısı Atilla Bastırmacı’nın katılımıyla Brexit’in Türkiye ve Birleşik Krallık’ın ticaretine etkileri değerlendirildi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2016’da referandumla başlayan Brexit müzakerelerinin yaklaşık 4 yıl sürdüğünü, Birleşik Krallık’ın Avrupa Topluluğu ile başlayan ortak pazar yolculuğundan 47 yıl sonra ayrıldığını hatırlattı. Eskinazi, “Şubat ayındaki ayrılıkla birlikte 2020 yılı boyunca sürecek geçiş dönemi başladı. Birleşik Krallık ile yıllardır yukarı yönlü bir seyir izleyen ticaretimiz var. İhracatımız geçen yıl 11 milyar dolar tutarında gerçekleşti. 16 milyar dolar seviyesindeki ikili ticaret hacmimizi Gümrük Birliği’nin sağladığı muafiyet avantajını koruyarak 20 milyar dolara ulaştırmak istiyoruz. Dolayısıyla geçiş dönemindeki en önemli konu; Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği ile imzalamasını beklediğimiz anlaşmaya eş zamanlı bir Serbest Ticaret Anlaşmasının ülkemizle de imzalanarak yürürlüğe girmesi. Aksi taktirde geçiş sürecinin sona erdiği 1 Ocak 2021 tarihine kadar STA’yı imzalayamazsak gümrük vergisine tabi olacağız. Korona virüsün dünyada en çok etkilediği ülkelerden biri olan Birleşik Krallık’a hiç şüphesiz ekonomik yansımaları da oldu ve bundan bizim ticaretimiz de etkilendi. Birleşik Krallık’a ocak-temmuz döneminde 5 milyar dolarlık, temmuzda 924 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik” dedi.

Avrupa Birliği zor bir dönemden geçiyor

Eskinazi, Türkiye ve Birleşik Krallık’ın ticaretinde otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyon, değerli maden ve mücevherat, elektrik elektronik, kimyevi maddeler gibi sanayi ürünlerinin en büyük ihracat kalemleri arasında yer aldığını sözlerine ekleyerek, “Avrupa Birliği ise ihracatımızın yüzde 50’sini gerçekleştirdiğimiz en önemli ticari partnerimiz. İlk kez Birleşik Krallık gibi güçlü bir üyesini kaybetmesiyle zorlu bir döneme giren Avrupa Birliği, bütün ülkeler gibi beklenmedik bir anda pandemiyle karşı karşıya kaldı. Salgının en yoğun olduğu dönemde birliğe üye ülkelerin dayanışma ruhunu askıya aldıklarına şahit olduk. Avrupa Birliğinin kendi üyeleri tarafından da artık etkinliğinin sorgulandığı, birlik içinde derin çatlakların oluştuğu bir dönemden geçiyoruz. Öte yandan küresel tedarik zincirinin değişeceği daha yakın coğrafyaların tercih edileceği öngörüleri, üretim becerisiyle ve nitelikli iş gücüyle öne çıkan Türkiye için de fırsatlar oluşturuyor. İlişkilerimizi koruyarak aynı zamanda yeni sektörleri ekleyerek ihracatçıların pazara girişi kolaylaştırılmalı ve ekonomik bağlarımızı güçlendirmemiz lazım. Eylül sonuna kadar STA’nın imzalanmaya hazır hale gelmesini umuyoruz. Ekim’de anlaşmanın neticesiyle ilgili ihracatçılarımızı bilgilendireceğimiz bir online video konferans daha düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar