Connect with us

Ekonomi

Türkiye, IMF’ye borç verdi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldiklerinde Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) 23,5 milyar dolar borcu olduğunu ancak tüm bu borcun kapatılmasının ardından IMF’nin Türkiye’den borç ister hale geldiğini söyledi.

Published

on

Erdoğan, bu hafta içerisinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Biz, bunu (IMF’ye borcu) 2013 Mayıs’ında sıfırladık. Türkiye’nin şu anda IMF’ye borcu yok ama birileri de avucunu ovuşturuyor, ana muhalefet partisi. ‘IMF’ye gidecekmişiz, bir şeyler isteyecekmişiz.’ Boşuna avucunuzu ovuşturmayın, biz o kapıları kapadık. IMF, bizden 5 milyar dolar borç istedi. O zaman ekonomiye bakan zat, geldi bana ‘Sayın Başbakanım verelim mi bu borcu?’ dedi. ‘Verin, bugün borç alan, yarın talimat alır.’ dedim. Şimdi parti kurmuş, bize ekonomi dersi veriyor. Önce bunları herkesin görmesi lazım” dedi.

Ancak dönemin üst düzey ekonomi bürokratları, 2012 yılında ek kaynak arayışında olan IMF’ye Türkiye’nin 5 milyar dolarlık destek taahhüdünde bulunduğunu ancak bunun Fon tarafından hiç kullanılmadığını söyledi.

IMF’nin web sitesinin “Türkiye: Fon’a verdiği krediler” sayfasında, 5 milyar dolarlık taahhüdün en son 30 Eylül 2019 tarihinde yenilendiği ancak bu miktarın Fon tarafından kredi olarak kullanılmadığı görülüyor.

Eski bürokratlar ne dedi?

Erdoğan’ın açıklamalarına yanıt veren İYİ Parti Ankara Milletvekili eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turan, Türkiye’nin taahhütte bulunduğunu ancak bu taahhüdün fon tarafından kullanılmadığını söyledi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar