Connect with us

Dünya

Türkiye kırmızı listeden çıkmadı! Karar, ucuz tatil peşindeki çift aşılı İngilizlere yaradı…

İngiltere aslında Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmadı! Nasıl mı? Kararın açıklanmasından saatler sonra Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği tarafından bir bilgilendirme yazısı paylaşıldı. Bu paylaşıma göre Türkiye’de aşı olan hiç kimse karantinadan muaf olamayacak!

Published

on

By

İngiltere, Türkiye’yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardığını açıkladı. Bu karar hem İngiltere’de yaşayan hem de Türkiye’den İngiltere’ye gelmek için gün sayan vatandaşlar arasında sevinçle karşılandı.

Ama bu karar aslında Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmadı! Nasıl mı? Kararın açıklanmasından saatler sonra Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği tarafından bir bilgilendirme yazısı paylaşıldı. Bu paylaşıma göre Türkiye’de aşı olan hiç kimse karantinadan muaf olamayacak! Yani İngiltere sarı listeyi kaldırdı ama Türkiye’den gelen ve Türkiye’de aşı yaptıran herkes sarı liste uygulamasıyla ev karantinasına girecek!

Bu da ne şimdi demeyin, Büyükelçiliğin paylaşımında “Her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden 2 gün içerisinde test yaptırmalarının” yeterli olacağını açıkladı. Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlara ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri şartı getirdi.

Bu durumda Türkiye’de aşı olanlar kırmızı listeden çıkmamış oldu! Peki bu güncelleme kime yaradı? Yaz boyunca ülkelerine gidip sevdikleriyle kucaklaşmayı, hasret gidermeyi bekleyen İngiltere’de yaşayan ailelerin çoğu okullar açıldığı için zaten Türkiye’ye gidemeyecek. Türkiye’de kalıp İngiltere’ye dönemeyen iş insanları, öğrenciler aşılarını bu süreç zarfında Türkiye’de oldular. Ama bu aşılar geçerli değil.  Turist yada son anda Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gelmek isteyenler de geldiklerinde karantinaya girecekler… Bu güncelleme kime yaradı?

KARAR İNGİLİZLERİ MUTLU ETTİ!

Sezon sonu ucuz tatil peşinde koşan İngiliz vatandaşlarına yaradı. Ülkenin büyük çoğunluğu aşılandığı için rahat rahat seyahat edebilecekler. Yazın son aylarında Türkiye’nin güneşinin, kumsalının tadını onlar çıkaracak. Ailelerini göremeyen ve İngiltere’de özlem çeken, Türkiye’de kalan vatandaşlarımıza işe yine esmer günler düşecek.

Peki Türkiye’nin bununla ilgili bir girişimi var mı? Anladığımız kadarıyla yok! Çünkü Büyükelçiliğin bu paylaşım bile kabulleniş anlamına geliyor. Birleşik Krallık’ta yaşayan vatandaşlar da ‘kendi sorunumuzu kendimiz çözelim’ diye düşünüp hemen bir imza kampanyası başlattılar. Aşağıdaki linkten bu kampanyaya imza verebilirsiniz.

TÜRKİYE’DEKİ AŞILARIN İÇERİĞİ FARKLI MI?

Şimdi bunu diplomatik başarı, salgınla mücadelede başarı gibi allayıp pullayıp servis etmek çok kolay. Ancak İngiltere’ye seyahat konusunda Türk vatandaşlarının sorunu çözülmüş değil. Ayrıca bu kararla birlikte bir de büyük soru işareti belirdi. BK, ABD, AB ve EFTA dışında yapılan aşılar kabul edilmiyorsa Türkiye’ye verilen aşılarda bir fark mı var? Aynı firmanın aşısı ama bu topraklarda yapılmadığı için geçerli değil!..

Akıllara hemen Hindistan’da üretilen fakat AB ülkelerinde kabul edilmeyen Oxford/AstraZeneca aşıları geliyor. Türkiye’ye gönderilen aşılarda nasıl bir fark var ki bu aşıları yaptıranlar Avrupa ve Amerika’da aynı aşıyı yaptıranlarla aynı statüde sayılmıyor?

CEVAP BEKLEYEN SORULAR…

Turizm sezonunun bitmesine kısa bir süre kala belki turizmcilerin yüzünü bir nebze de olsa güldürecek bu karar belki de hiç beklemediğimiz bir gerçekle yüzleşmemize neden olacak. Aşılar farklıysa Türkiye’ye satılan aşılar hakkında acil olarak bir açıklama yapılmalı. Türk yetkililer bu durumdan haberdar mı? Aşılarda bir farklılık yoksa bu çifte standart konusunda Dışişleri Bakanlığı’nın İngiliz Dışişleri Bakanlığı ile acil olarak bunu çözmek adına girişimde bulunması lazım.

 

TÜM AŞILARIN KABUL EDİLMESİ İÇİN BAŞLATILAN İMZA KAMPANYASI LİNKİ:

https://petition.parliament.uk/petitions/594456

 

 

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar