Connect with us

Gündem

Türkiye’de 1 Haziran’dan itibaren uygulanacak normalleşmede hangi adımlar atılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 1 Haziran sonrası normalleşme için yeni çalışmalar yapılacağını açıklamasının ardından taslak çalışma şekillenmeye başladı. Taslağa göre, vakalarda düşüş sürdüğü takdirde sahil ve parklarda iki metre mesafe varsa maske takılmayabilecek. Restoran ve kafeler ise kişi sınırlamasıyla açılabilecek.

Published

on

Türkiye’de pek çok alanda normalleşmein başlamasına rağmen hala sokak kısıtlaması ve restoranların açılması için kabineden çıkacak kararlar bekleniyor. Kararlarda vaka sayısı ise büyük önem taşıyor. Vaka sayılarının daha da düşmesiyle normalleşme sürecine girilecek.

Haftalık tabloya bakıldığında ise hedeflenen 5 bin rakamına henüz ulaşılamadı. Ancak her geçen gün pozitiflik oranı, hastaneye yatışlar ve can kaybı sayılarında azalmaya başladı.

Hedef günlük 1 milyon aşılama

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre haziran ayında gelecek 30 milyon Pfizer/BioNTech aşısıyla günlük 1 milyon aşılama hedefi için çalışılacak. En geç sonbahar aylarına kadar 18 yaşa da aşılama yapılması planlanıyor. Peki 1 Haziran’da normalleşme adına ne gibi adımlar atılacak? Kabine toplantısı sonrası alınması beklenen kararlar ise şu şekilde:

Restoranlara kişi sınırı

Vakalardaki azalma devam ederse, 1 Haziran’dan sonra restoran ve kafeler kişi sınırlamasıyla yeni normali karşılayacak. Haziran ayı için ilk doz aşılamada büyük bir aşama kaydedilmesi beklenirken, bu durum otomatik olarak 1 Haziran sonrası yasakları da etkileyeck.

Düğünler açık havada

Binlerce çift düğün yapmak için Kabine toplantısından çıkacak kararı bekliyor. Toplantıdan çıkabilecek kararda 1 Haziran sonrasında düğün salonları belli misafir sayısına göre hizmet verebilecek. İlk etapta açık alanlarda düğünlerin yapılması beklenirken, aşılamanın artmasıyla birlikte bu durumun kapalı salonlarına kadar ilerlemesi bekleniyor.

Halı sahalar açılır mı?

Vaka sayılarında düşüş bu hızla devam ederse, halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları kapılarını yine müşterilerine açabilecek. Normalleşme adımları hızlanırken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu da çalışmalarına hız verdi. Bilim Kurulu’nun üzerinde çalıştığı konularla ilgili edinilen bilgiye göre, normalleşme sürecinin başlayacağı haziran ayından itibaren sahillerde, parklarda, bahçelerde, kişiler arası iki metre mesafe varsa, insanlar artık maskesiz oturabilecek ya da dolaşabilecek.

‘Eğitimde telafi başlıyor’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından ‘eğitimde telafi başlıyor’ etiketiyle paylaşım yaptı. Selçuk, “Eğitimde telafi uygulamasına hazırız. Büyük ve kapsamlı bir telafi süreciyle akademik, sosyal duygusal ve fiziksel alanda olumsuz etkileri ortadan kaldıracağız. Haziran ayı itibarıyla başlayacağımız çalışmalar 2021-2022 eğitim yılını da kapsayacak” ifadelerini kullandı.

Günlük 167 bin doz aşı

Türkiye’de şimdiye kadar 28 milyon 395 bin doz aşı uygulandı. Bunun 16 milyon 253 bin 186’sı birinci doz, 12 milyon 141 bin 814’ü ikinci doz uygulanan kişiler.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) İkinci Başkanı Yusuf Eryazğan, eylül ayına kadar 120 milyon doz BioNTech aşısı sözü verildiğini hatırlatarak, bu aşıların gelmesi durumunda günlük yapılan aşı miktarında ciddi artış olacağını söyledi.

22 Mayıs’ta 138 bin 460, 23 Mayıs’ta 98 bin, 24 Mayıs’ta 205 bin, 25 Mayıs’ta ise 167 bin doz aşı yapıldığını bildiren Eryazğan, şu bilgileri verdi: “Hafta sonu aşı uygulaması 100 bin seviyelerine düşüyor. Hafta içi de en çok 200 bine kadar çıkıyor. Büyük şehirlerde Sinovac yani geleneksel aşı beklentisi var. Ancak henüz bu aşıda ilk doz açılmadı. Bu nedenle büyük şehirlerde bazen aşı uygulamasında düşüş oluyor. Ancak Anadolu’da böyle bir ayrım yok. Vatandaş gelen her aşıyı rahatlıkla oluyor.”

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar