Connect with us

Türkiye

Türkiye’de sahte pasaport çetesi: Müşteri IŞİD

İngiliz The Guardian Gazetesi, yaptığı bir haberde ABD ve Avrupa’ya giden IŞİD üyelerinin sahte pasaportlarını Türkiye’deki şebekelerden elde ettiğini yazdı.

Published

on

Gazetede yer alan habere göre, terör örgütü IŞİD militanlarının, ABD ve Avrupa’ya gitmek için
kullandıkları sahte pasaportlar, Türkiye’deki şebekelerce hazırlanıyor.

ABD’li yetkili doğruladı

The Guardian gazetesi, IŞİD’in eski üyelerinin sahte pasaportlarla İngiltere, Kanada, ABD ve AB ülkelerine gittiğini yazarken ABD’li bir yetkilinin de bu iddiayı doğruladığı bilgisine yer verdi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’ndan bir yetkili ise The Guardian’a demecinde, “Türkiye’de IŞİD üyelerine çok iyi yapılmış belgeler sağlayan bir satıcı var” diye konuştu.

Satıcı: İşler çok iyi gidiyor

Haberde, aşırılıkçılarla bağlantısı olduğu belirtilen Özbek satıcının ifadelerine de yer verildi. Satıcı, işlerinin çok iyi gittiğini ifade ederek, Telegram üzerinden “kurumsal” gibi görünecek “İstanbul Küresel Danışmanlık” (Istanbul Global Consulting) isimli bir kanal kurduğunu belirtti.

‘Resmi ölüm belgesi de sağlanıyor’

Türkiye’de sahte pasaport dağıtan biri Özbek biri Rus iki kişiyle de görüşmelere yer verilen haberde, 500 dolar karşılığında ölüm belgesi de düzenlendiği yazıldı. Özbek satıcı, “gerekli durumlarda”, bir kişinin “tamamen kayıplara karışabilmesi” için 500 dolar karşılığında Türkiye’den resmi ölüm belgesi alabildiğini de iddia etti.

‘Türkiye’de yakalandım sonra Ukrayna’ya gittim’

2015 yılına kadar terör örgütü IŞİD için savaşan bir Rusya vatandaşı, gazeteye verdiği demeçte, “Suriye’den geldiğimde sadece birkaç yüz dolarım vardı dolayısıyla en ucuz pasaportu aldım- gerçekten çok kalitesiz bir Tacikistan pasaportuydu. İşe yaramadı ve İstanbul’da havalimanında yakalandım” dedi.

İsmi açıklanmayan eski IŞİD üyesi, ailesinin daha kaliteli bir pasaport için para denkleştirdiğini ve bu sayede “kaliteli” bir pasaport elde ederek Ukrayna’ya gittiğini söyledi. Eski IŞİD üyesi, “Bir kere Ukrayna’da beni polis durdurdu ve pasaportu elimden aldılar. Bir hafta sonra geri verip bir sorun olmadığını söylediler” diye konuştu.

El Hol Kampı piyasası

The Guardian’ın haberinde, sahtecilerin en “popüler” hizmetinin Suriye’de IŞİD ve diğer silahlı gruplarla bağlantılı yabancı savaşçıların Avrupa’ya gitmesini sağlamak olduğunu, bununla birlikte IŞİD’le bağlantılı 60 bin kadın ve çocuğun tutulduğu El Hol kampı içinde de bir “piyasa” oluştuğu da ifade edildi.

Taliban ile yeni ‘piyasa’

Gazeteye konuşan Özbek satıcı, Afganistan’ın Taliban yönetimine geçmesi sonrası “yeni bir müşteri kitlesi” bulduklarını ifade ederek evinden olan çoğu Afgan’ın bu pasaportları çok pahalı bulduğunu ama parası olanların sahte pasaportlarla Batılı ülkelere uçup burada iltica talep ettiğini iddia etti.

Halk TV

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar