Connect with us

İngiltere

Türklerin yaşadığı Hackney bölgesinde bir Pub’ın zemini çöktü! Ağır yaralılar var!

Londra’nın doğusundaki bir barda, asma katın çökmesi sonucu 13 kişi yaralandı.

Published

on

Cumartesi günü saat 16.50’de Hackney Wick’teki Two More Years adlı bara acil çağrıda bulunuldu.

Çökmeden sonra mahsur kalan 7 kişi, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Londra Ambulans Hizmetleri, üç kişinin ağır ve 10 kişinin hafif yaralandığını belirtti. Dört kişinin hastaneye ve büyük travma merkezlerine götürüldüğü de ifade edildi.

Tower Hamlets Konseyi sözcüsü, özel sektöre ait binayı acil hizmetler ve bir yapı mühendisi ile birlikte değerlendirmeye aldıklarını söyledi.

Olaya tanık olan Amelia, zeminin çöktüğü sırada barda olduğunu ve molozların bir kısmının temizlenmesine yardım ettiğini dile getirdi: “Gözümün önünde çöktüğünü görünce insanların öleceğini düşündüm. Güvende olduğumuz için minnettarız. Bu olay beni bölgedeki diğer barların bina güvenliği konusunda beni endişelendiriyor.” dedi.

Stanford’da bir terapist olan Hal, zemin çöktüğünde asma kattaydı ve düşüşten birkaç çizikle kurtuldu.

BBC’ye verdiği demeçte, “Bir depreme benziyordu, böyle bir şeye hazırlıklı olmak mümkün değil.” dedi. Üstteki asma katın ortalarında olduğunu belirtip “Neyse ki kendimi dışarı atabildim.” diye de ekledi.

Londra Ambulans Hizmetleri’nden Brian Jordan, olayın ciddiye alındığını ve hava desteğinin bölgeye gönderildiğini ifade etti.

Londra İtfaiye İstasyonu’ndan Sacha Clement, ekiplerin asma katın üst katta kalan kısmında mahsur kalmış yedi kişiyi bulduğunu belirtti: “Ekipler, onları güvenli bir şekilde dışarı çıkarabilmek için, zeminle üst kat arasında köprü olsun diye merdiven kullandılar.” dedi.

Homerton, Bethnal Green ve Leyton itfaiye istasyonlarından üç araç ile East Ham ve Edmonton istasyonların iki kurtarma biriminin olay yerine intikal ettiği öğrenildi.

Harriet McMahon, zemin çöktüğünde erkek arkadaşıyla birlikte üst kattaydı. “Toz bulutları” gördüğünü ve “insanların çığlık attığını” duyduğunu söyledi. Ayrıca “Bütün bina çöküyor gibi hissettim” dedi ve  “Anahtar ve telefon gibi eşyalarımızı almak için tekrar içeri koştuk. Eşyalar ve insanlar her yerdeydi, çok korkunçtu” diye ekledi.

O sırada barda bulunan başka bir adam, çöken zeminin altında daha fazla insan olmadığı için şanslı olduklarını ifade etti. “Sadece bir çatırdama sesi duyuldu ve ardından her yer toz dumana karıştı.” dedi.

Olay esnasında orada olan bir başka kişi ise çok şanslı olduklarını, arkadaşıyla birlikte kenara koştuktan hemen sonra zeminin çöktüğünü söyledi.

Two More Years’ın Instagram hesabından yaptığı paylaşımda mekanın “şimdilik” kapalı olacağı söylendi ve “Olaydan etkilenen herkesin yanındayız” diye eklenip kimsenin ağır yaralanmadığı ifade edildi.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, ambulans hizmetlerine, itfaiyeye ve polise “hızlı hareket ettikleri” için teşekkür etti: “Bu akşam Hackney Wick’teki olaydan etkilenen herkesin yanındayım. Yaralananlara acil şifalar diliyorum. ” dedi.

Bethnal Green ve Bow’un İşçi Partisi milletvekili Rushanara Ali, ” Roach Yolu’nun kenarındaki binanın çökmesinden çok endişe duyduğunu” tweetledi.

Fotoğraflar: PA Media, Kaynak: BBC, Derleyen: Oğuzcan Acar

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar