Connect with us

Dünya

Üçüncü doz BioNTech aşısı sonrası görülen yan etkiler neler?

Delta varyantı ile yayılmaya devam eden koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin başında üçüncü doz aşı uygulaması geliyor.

Published

on

By

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki bazı ülkelerin yanı sıra Türkiye’de de belli kriterlere sahip kişiler üçüncü doz aşı olmak için randevu alabiliyor.

Hatırlatma dozu olarak da adlandırılan üçüncü doz aşıyı Türkiye’de iki doz inaktif Covid-19 aşısı olmuş sağlık çalışanları ve 50 yaş üzeri vatandaşlar olabiliyor. Türkiye’de üçüncü doz aşı için Pfizer/BioNTech kullanılıyor.

‘İkinci doza benzer veya daha hafif etkiler’

Üçüncü dozun yan etkileri konusunda kapsamlı çalışma sayısı olsa da İsrail, temmuz ayı sonunda başlattığı üçüncü doz aşı uygulamasına ilişkin ilk bulguları kamuoyuyla paylaştı.

Üç doz Pfizer/BioNTech aşısı olmuş 4 bin 500 kişi üzerinde yapılan ankette yüzde 88’lik bir kesim, 3’üncü dozu takip eden süreçte 2’inci dozdakine benzer veya daha hafif etkiler hissettiklerini söyledi.

Çalışmaya katılanların yüzde 31’i kolunda ağrı hissettiğini belirtirken, yüzde 0,4’ü nefes almakta zorluk çektiğini ifade etti. Yüzde 1 ise yan etkilere bağlı olarak ilaç aldığını açıkladı.

‘Ciddi yan etki ihtimali az ancak mümkün’

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ise üçüncü doz hakkında henüz sınırlı bilgi olduğunu vurgulayarak, “Şu ana kadar, üçüncü doz mRNA aşısının etkileri ikinci doza benzerlik gösteriyor. En yaygın yan etki olarak yorgunluk ve aşı yapılan kolda ağrı görülüyor. Yan etkilerin çoğu hafif veya orta şiddette hissediliyor” açıklamasını yaptı.

Bilgilendirmede, “Buna rağmen, ilk iki dozluk seride olduğu gibi, ciddi yan etki ihtimali az ancak mümkün” ifadelerine yer verildi.

Araştırmalarda üçüncü dozun uzun vadeli etkileri konusunda henüz net bilgilerin bulunmadığına da dikkat çekildi.

BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri koronavirüs aşısının delta varyantına karşı koruyucu olduğunu, üçüncü doz aşının yapıldığı taktirde koruyucu etkinin en üst düzeye çıkacağını belirtmişti.

Kaynak: Euronews Türkçe

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar