Connect with us

Gündem

UEFA: “Teminat aldık”

İngilizler ‘Kupa nasıl olsa adaya gelecek’ diyerek İstanbul’da oynanması çok önceden kararlaştırılan maçı virüs bahanesiyle İngiltere’ye aldırmaya çalışıyor. UEFA geri adım atmama kararı aldı…

Published

on

By

Şampiyonlar Ligi’nde iki İngiliz takımının finale kalması İngiltere’de sevinçle karşılanırken gündeme final müsabakasının Londra’ya alınmasını getirdi. İngilizler ‘Kupa nasıl olsa adaya gelecek’ diyerek İstanbul’da oynanması çok önceden kararlaştırılan maçı İngiltere’ye aldırmaya çalışıyor!

Kapalı kapılar arkasında konuşulan iddialar ilginç… Türkiye’deki vaka sayılarının yüksek olması ve tam kapanmaya gidilmesi nedeniyle iki takım taraftarının da İstanbul’a gitmesinin zor olduğu, seyahat kısıtlamaları yüzünden de vakaların düştüğü ve kısıtlamaların hafifletildiği İngiltere’nin daha uygun olduğu yönünde bir dosya hazırlandığı ve UEFA’ya başvuru yapılacağı konuşuluyor. atta taraftar grupları bu yönde çağrılar yapıyor.

“İngilizlerin bu talebi karşılık bulabilir mi”

Aslında Olimpiyat Stadı’nda oynanması planlanan final için tüm hazırlıklar yapılmış durumda. Konuyla ilgili İngiltere’de faaliyet gösteren önemli turizm acentelerindan bir olan Edwin Holidays’in kurucu ortaklarından Uğur Bulut ile konuştum. “İngilizlerin bu talebi karşılık bulabilir mi” diye sordum.

Bulut, böyle büyük bir organizasyonda son dakika değişikliğinin pek mümkün olmayacağını düşündüğünü söylerken seyahat gerekçelerinin gerçeği yansıtmayacağını söyledi. “Güvenli turizm sertifikası konusunda o kadar önemli bir yol alındı ki, Türkiye seyahat edilebilir birçok ülkeden daha iyi durumda… Ayrıca 15 Mayıs itibariyle zaten PCR testi de istenmeyecek destinasyonlar arasında Türkiye… Hatta Turizm personelinin neredeyse tamamı aşılandı. Bu nedenle öne sürülebilecek endişeler geçerliliğini yitiriyor. Final İstanbul’da oynanacaktır. Seyahat açısından bir sorun görünmüyor” dedi.

İngiliz futbol lobisinin gücü yeter mi?

İngilizler belki kupayı adada havaya kaldırmayı arzu ediyor ancak İngiliz futbol lobisi ne kadar güçlü olursa olsun UEFA’nın böyle bir karar alması beklenmiyor. Ayrıca Geçmişte İstanbul’da oynanan iki önemli final var. Biri 204-2005 sezonunda Atatürk Olimpiyat Stadı’nda  oynanan ve  Şampiyonlar Ligi’nin en çekişmeli maçlarından biri Leverpool- Milan müsabakası, diğeri de Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Donesk ile Bremen arasında oynanan 2008-2008 UEFA Avrupa Ligi Finali…

Geriye dönüp baktığımızda hafızalara kazınan bu iki final maçı gibi M. City – Chelsea maçı da tarihte İstanbul ile anılacak bir müsabaka olacaktır.

Ayrıca koronavirüs özellikle aşılama ile birlikte hayatımızın kabusu olmaktan çıkarken bu bahane Finali Wembley’e taşımayacaktır.

İstanbul, hem tarihi dokusu hem geçmişteki başarılı organizasyonlar hem de organizasyon için alınan önlemler bakımından Şampiyonlar Ligi Finaline ev sahipliği yapmaya hazır.

UEFA’dan ‘teminat’ açıklaması

UEFA konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Final sınırlı sayıda seyirciyle 29 Mayıs’ta İstanbul’da oynanacak. 17 Mayıs’a kadar yürürlükte olan tam kapanmanın maç üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağının teminatını Türk yetkililerden aldık” dedi.

İki takımın taraftarına da tavsiye vermek gerekirse bayraklarını hazırlayıp, biletlerini almak için sıraya girsinler. Çünkü kısıtlı sayıda taraftar bu dev maçı takip edip İstanbul’u görebilecek. Türkiye’ye gitmişken Türk yemeklerinin tadına bakacak ve tarihi dokuyu yaşayabilecek.

Finalin Londra’ya alınacağı hayali yerine, kupayı tuttukları takımın kaldıracağını hayal etmeleri daha gerçekçi olacaktır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar