Connect with us

Dünya

Ukrayna kazandı ama Eurovision yarışması İngiltere’de yapılacak

Dünyanın en popüler müzik yarışmalarından Eurovision’un gelecek yıl İngiltere’de yapılacağı açıklandı. Organizatörler, bu yıl yarışmayı Stefania isimli şarkıyla kazanan Kalush Orchestra’nın zaferine rağmen savaş sebebiyle etkinlikte ikinci olan İngiltere’nin 2023’te yapılacak etkinlikte ev sahibi olacağını duyurdu.

Published

on

Geçtiğimiz yıl Eurovision şarkı yarışmasını kazanan Ukrayna’nın yerine bu yıl şarkı yarışmasına ev sahipliği yapacak ülke açıklandı.

Yarışmanın organizatörleri bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle, İngiltere’nin gelecek yılki Eurovision Şarkı Yarışması’na kazanan Ukrayna adına ev sahipliği yapacağını belirtti.

Normale kazanan ülkenin ev sahipliği yaptığı yarışmada on yıllar sonra ilk kez böylelikle gelenek değişti ve Avrupa Yayın Birliği (EBU), güvenlik nedeniyle yarışmanın İngiltere’de düzenleneceğini duyurdu.

1998’DEN SONRA İLK OLACAK

İngiltere en son 1998 yılında yarışmaya ev sahipliği yapmıştı. EBU, Ukrayna’nın otomatik olarak yarışmanın büyük finaline kalacağını da belirtti.

İngiltere’de Eurovisionu’u yayınlayacak olan BBC Genel Direktörü Tim Davie yaptığı açıklamada, “Ukrayna’daki meslektaşlarımız ve dostlarımızın 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapamaması büyük bir üzüntü kaynağıdır.” dedi.

İngiltere’nin geçtiğimiz haftalarda görevinden istifa eden Başbakanı Boris Johnson geçen ay Ukrayna’nın 2023 yarışmasına ev sahipliği yapabileceğine ve yapması gerektiğine inandığını söylemişti. Johnson, Twitter’da geçen hafta Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile konuştuklarını belirtirken, “Eurovision 2023 nerede olursa olsun, Ukrayna ülkesini ve halkını kutlamalı” ifadelerinde bulunmuştu.

 

 

 

Haber: Sözcü

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar