Connect with us

Dünya

Ukrayna’dan Rusya’ya Türkiye teklifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kiev yolundayken konuşan Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, Moskova ile barış görüşmelerini Türkiye’de yapılmasından mutluluk duyacaklarını söyledi.

Published

on

By

Rusya-Ukrayna krizinde yeni bir pencere açılıyor. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rusya’nın kabul etmesi halinde Donbas üzerine barış görüşmelerini Türkiye’de yapmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Reznikov Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Doğu Ukrayna’daki barış görüşmelerinin yerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisi üzerine İstanbul’a veya diğer Türk şehirlerine kaydırmaktan mutlu olacağını ancak Rusya’nın kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ukrayna’yı ziyaret ediyor. Erdoğan, sabah uçağa binmeden önce “Stratejik ortağımız ve komşumuz Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğimizi her platformda dile getiriyoruz. Bölgede güven ve barış ortamının tesisi amacıyla üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyorum” dedi.

Doğu Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirmek için ateşkes görüşmeleri ağırlıklı olarak Belarus’un başkenti Minsk’te yapıldı ancak Belarus, Kiev ile Moskova arasındaki gerilimin son aylarda artmasıyla Rusya ile daha yakın ilişkiler kurdu.

Reznikov’un açıklamaları uluslararası haber ajansları tarafından ‘son dakika’ koduyla duyuruldu. Rus medyası ise, Ukrayna’nın doğusunda yer alan kağıt üstündeki Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin açıklamalarına yer veriyor. Rus yanlısı ayrılıkçıların sözde oluşumu, Türkiye’den herhangi bir davet almadıklarını belirtiyor. Açıklamayı, kağıt üstündeki oluşum DPR’nin Dışişleri Bakanı Natalya Nikonorova yaptı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar