Connect with us

Gündem

Üniversite yanlışlıkla 5 bin 500 öğrenciye burs verdi!

Auburn Hills ve Rochester Hills merkezli kamu kurumu Oakland Üniversitesi, ocakta yaklaşık 5 bin 500 yeni öğrencisine yanlışlıkla akademik burs verdiğini kabul etti.

Published

on

The Straits Times’a konuşan bir sözcü e-postaların “insan hatası”ndan kaynaklandığını ve olay kamuoyuna açıklandıktan sonra sadece 162 kadar az sayıda öğrenci adayının burs hakkı kazandığını söyledi.

Söz konusu açıklama, 5 bin 500 öğrenci adayına 4 Ocak tarihli bir e-postada kişi başına yaklaşık 48 bin dolar değerinde 4 yıllık burs kazandıkları söylendikten ve adaylar akademik başarılarından dolayı kutlandıktan sonra geldi.

Üniversiteye başvuran 18 yaşındaki Carnell Poindexter’a 5 Ocak’ta yanlışlıkla verilen bursla ilgili bir güncelleme gelmeden önce “Çok çalıştın ve karşılığını aldın” dendiği bildirildi.

İddiaya göre güncelleme e-postasının konu satırında “DÜZELTME” yazdığı ve hak kazanan 162 öğrencinin şimdiye kadar neredeyse yarısının bursu kabul ettiği aktarıldı.

Daha sonra Oakland Üniversitesi, kendisine “yanlışlıkla gönderilen” prestijli Platinum Presidential Scholar Award için gereksinimleri karşılamadığını Carnell’e bildirdi.

Üniversite, öğrencilerin burs için dikkate alınması adına en az 3,9 not ortalamasına ve SAT’tan 1450 veya ACT’ten 33 puana sahip olması şartını koşuyor.

Söz konusu durum, Central Michigan Üniversitesi’nin 58 öğrenciye burs kazandıkları haberini veren e-postalar yollayıp daha sonra hatadan dolayı bursları geri çekmesiyle karşılaştırıldı.

Bu öğrencilerden özür dilenmiş ve kendilerine 4 yıllık öğrenim ücretlerinin karşılanacağı fakat konaklama ücretlerini de içeren Centralis Scholar Award’un her zamanki avantajlarından yararlanamayacakları söylenmişti.

Independent Türkçe

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar