Connect with us

Dünya

Utah’ta babalar artık hamilelerin sağlık masraflarının yarısını ödemek zorunda

Babanın mali sorumluluğuna kadının sağlık sigortası primlerinin yüzde 50’sini ödemek de dahil olacak

Published

on

ABD’nin Utah eyaletinde kanunlaşan yeni bir yasa tasarısı gereğince biyolojik babaların artık hamile bir kadının doğum öncesi ve doğumdaki sağlık hizmeti masraflarının yarısını ödemesi gerekecek.

Salt Lake Tribune’ün haberine göre Cumhuriyetçilerin desteklediği yasa tasarısı HB113, “dünyaya bir can getirmede erkeklere” daha fazla sorumluluk yüklemek isteyen kürtaj karşıtları tarafından hazırlandı.

Cumhuriyetçi Vali Spencer Cox tarafından mart ortasında imzalanarak kanunlaştırılan yasa tasarısı, Utah’ı babaya doğum öncesi destek şartı koyan ilk eyalet yapıyor. Fakat Associated Press’e göre New York ve Wisconsin gibi diğer eyaletler de babayı bir miktar doğum öncesi destek sağlamakla yükümlü kılan hükümlere yer veriyor.

Tasarıyı sunan isimlerden Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi Brady Brammer, desteğinin eyalet meclisinden geçirilen bir dizi kürtaj karşıtı önlemden kaynaklandığını belirtti. Brammer bunun yerine yaşamı desteklemek istedi.

“Kürtaj karşıtlığının aksine insanlara yardım etmek ve bunu yaparken aslında yaşam taraftarı olmak istiyoruz,” diyen Brammer, “Buna katkıda bulunma yollarından birisi de hamilelik yükünün azaltılmasına yardımcı olmaktı,” diye ekledi.

Temsilciler Meclisi üyesi, yasa tasarısının Utah’taki kürtaj sayısını azaltmayı amaçlamadığını ama yasa sonucunda bunun gerçekleşebileceğini söyledi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar