Connect with us

Dünya

Uzay beyni değiştiriyor

Belçika’daki Antwerp Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir ekibin yaptığı araştırmada, astronotların beyinlerinin uzun süreli uzay yolculuğunda olağan dışı ortama uyum sağlamak için yeniden “yapılandığı” ortaya çıktı.

Published

on

Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya’nın uzay bilimleri programı Roskosmos tarafından finanse edilen çalışma için bilim insanları, ortalama 172 gün uzayda kalan 12 erkek kozmonotun uzay yolculuğundan önce difüzyon MRI (dMRI) taramalarını elde etti.

Uzay uçuşundan 7 ay sonra 8 takip taraması toplayan ekip, kozmonotların beyinlerinde duyusal, motor ve işlemeden sorumlu sensorimotor sistem gibi beynin iletişim kanalı olan pek çok beyaz cevher tabakalarında önemli mikro yapısal değişiklikler olduğunu gördü.

Beynin yaşam boyunca yapı ve işlev açısından değişip çevresine uyum sağladığı bilinirken, bu yeni çalışmada, uzay uçuşunun etkilerinin değişiklikleri tetikleyebileceği bulundu. Araştırmacılar, beynin uzay uçuşuna uyum sağlaması gereken nöroplastisite (beynin yapısal veya fizyolojik değişikliklere uğrama yeteneği) seviyesi olan “öğrenilmiş beyin” kavramının kanıtını da ortaya çıkardı.

Ekip, “Frontiers in Neural Circuits” dergisinde yayımlanan araştırmalarının, atronotların alçak Dünya yörüngesinde daha uzun süre geçirdiğinde, Ay’a veya Mars’a seyahat edebildiğinde uzay uçuşunun insan beyni üzerindeki etkilerini anlamak için çok önemli olduğunu söyledi.

Milliyet

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar