Connect with us

Sağlık

Uzun süreli antibiyotik kullanımının kolon kanseri riskini artırdığı doğrulandı

Kanser riskinin artmasının nedeninin antibiyotiklerin bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkisinin olduğu düşünülüyor

Published

on

By

İsveç’teki Umeå Üniversitesi’nden araştırmacılar, antibiyotik kullanımının 5 ila 10 yıl içinde kolon kanseri riskini artırdığını ortaya koydu.

Yapılan araştırmada 2010-2016 arasında İsveç’teki 40 bin kolorektal kanseri hastasının verileri, kanser olmayan 200 bin kişinin verileriyle karşılaştırıldı.

Journal of the National Cancer Institute adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan bulgular, 6 aydan fazla antibiyotik kullanan bireylerde çıkan kolonda (yiyeceklerin ince bağırsaktan sonra ulaşabileceği kolonun ilk kısmı) kanser gelişme riskinin, antibiyotik kullanmayanlara göre yüzde 17 daha fazla olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte inen kolonda kanser riskinin arttığı görülmedi.

Ayrıca antibiyotik kullanan erkeklerde rektum kanseri riskinde artış yaşanmazken antibiyotik alan kadınlarda rektum kanseri insidansı biraz azaldı. Sağlık yetkililerine göre insidans, risk altındaki kişilerin belirli sürede, belirli bir hastalığa yakalanma olasılığını ifade ediyor.

Kanser riskinin artmasının nedeninin, antibiyotiklerin bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkisinin olduğu düşünülüyor.

Zira araştırmacılar, antibiyotiklerin riski nasıl artırdığını anlamak için idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılan, mikrobiyomu etkilemeyen ve antibiyotik olmayan bakterisidal adlı bir ilacı da inceledi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar