Connect with us

Kültür Sanat

Van Gogh’un 100 yıl sonra ortaya çıkan eseri 13 milyon euroya satıldı

Hollandalı ressam Van Gogh’un Fransa’nın başkenti Paris’te kaldığı dönemde yaptığı “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı tablo, 13.1 milyon euroya satıldı.

Published

on

By

Müzeyade evi Sotheby’s’in Paris, Amsterdam ve Hong Kong’daki şubelerinde sergilenen tablonun, 5 ile 8 milyon Euro arasında alıcı bulması bekleniyordu.

Nihai teklif fiyatı 11 milyon 250 bin euro olan esere, kimliği açıklanmayan alıcısı tarafından ek ücretler de verilecek.

Hollandalı ressamın 1886-87 yıllarında kardeşi Theo ile yaşadığı dönemde yaptığı resim, 1920’de Fransız bir aile tarafından satın alındığından beri sergilenmedi.

Tablo, 25 Mart’ta Sotheby’s’in Paris, New York, Hong Kong ve Londra’daki ekipleri tarafından açık artırmayla satışa çıkarıldı.

2017 yılında Van Gogh’un 1889 tarihli bir tablosu New York’taki Christie’s Müzayede Evinin düzenlediği açık artırmada 81 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Van Gogh 1888’de güney Fransa’daki Provence bölgesinde kısa süre yaşadıktan sonra Temmuz 1890’da Paris yakınlarındaki Auvers-sur-Oise’da 37 yaşındayken hayatını kaybetti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar