Connect with us

Dünya

Varislerinizden ameliyatsız kurtulmak mümkün!

Varis toplumda kadınlarda ağırlıklı olmak üzere görülen yaygın bir sağlık sorunu. Ancak bundan kurtulmak için ameliyata gerek duymadan basit yöntemler de var

Published

on

By

Varisi tetikleyen nedenlere dikkat çeken Doç. Dr. Zehra Bayramoğlu, “Varis toplumda kadınlarda ağırlıklı olmak üzere görülen yaygın bir sağlık sorunu. Cilt altındaki toplardamarların genişlemesi ve görünür hale gelmesi sonucu oluşur. Uzun süre ayakta kalmak, yüksek tansiyon, obezite, hamilelik, uzun süre hareketsizlik venöz yetmezliğin sebepleri arasında görülür. Bacaklarda ağrı, şişlik, yorgunluk, yanma hissi ve kaşıntı şikayetleri görülür ve hayat kalitesini belirgin derecede bozar” dedi.

ÖĞLE MOLASINDA BİLE YAPILAN UYGULAMALAR VAR

Varis tedavilerinde amacın şikayetleri hafifletmek ve komplikasyonları önlemek olduğuna dikkat çeken Bayramoğlu, “Özellikle kadın hastalar, varisli bacakların görüntüsü nedeniyle dilediklerini giyemediklerini ve bu durumdan hiç memnun olmadıklarını belirtirler. Varis tedavisinde amaç şikayetleri hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve kötü görünümün düzeltilmesidir. Cerrahi sınırlar dışında kalan, görsel açıdan bireyi rahatsız eden hoş bir görünüme neden olmayan varisler çoğunlukla hasta uyutulmadan, herhangi bir narkoz almadan ameliyatsız tekniklerle tedavi edilebiliyor. Bu uygulamalar hasta için gereksiz zaman kaybına neden olmadan iş ve sosyal hayatlarına ara vermeden kısa süre içinde yapılabiliyor işlem sonrası istirahat yerine günlük yaşantıya devam edilebiliyor. Narkoz ve ameliyat komplikasyonlarına maruz kalmadan tedaviden kısa bir süre içinde sonuç alınabiliyor” şeklinde konuştu.

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ NELER?

Ameliyatsız varis tedavileri arasında yer alan skleroterapi yöntemi hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşan Zehra Bayramoğlu, “İnce iğneler yardımıyla varisli damar içine sklerozan madde enjekte edilir. Bu madde damar duvarlarının birbirine yapışmasını sağlar ve içinden kan geçmediği için görünmez hale gelirler. Köpük yöntemi sklerozan maddenin hava ile karıştırılarak köpük halinde damara uygulanmasıdır. Tedavi seansı yaklaşık 10-15 dakika sürer. İlaç dozu damar çapına göre belirlenir” şeklinde konuştu.

SKLEROTERAPİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Bayramoğlu, skleroterapinin uygulanmaması gereken hasta grubuna da değinerek sözlerine şöyle devam etti: “Hamileler, yaşlı ve sedanter hastalar, ciddi alerjik hastalar, ateşli ve ciddi sistemik hastalığı olanlarda skleroterapi uygulanmaz. Yüzeyel lazer tedavileri, genellikle skleroterapiye gerekli durumlarda ek olarak uygulanır ve 1 mm çapındaki çok ince kılcal damarlarda başarı sağlanır. Kozmetik bir işlemdir. Cilt üzerinden herhangi bir girişimsel işlem ya da kesi gerçekleşmeden uygulanan lazer teknolojileriyle tedavi, hastalarda başarılı ve konforlu bir sonuç veriyor.”

VARİSTEN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

  • Her banyoda ve mümkünse her gün ayak bileklerinden başlayarak bacaklarınıza soğuk su masaj yapın.
  • Fırsat buldukça yüzün.
  • Dar kıyafetlerden kaçının.
  • Dümdüz tabanlı ayakkabılardan kaçının, 2-3 cm topuğu olan rahat ayakkabıları tercih edin.
  • Baharatlı ve kabızlığı tetikleyecek yiyeceklerden kaçının.
  • Günde en az 2 litre su tüketmeye dikkat edin.
  • Hareketsiz kalmaktan kaçının. Her yarım saate bir ayak ve bacaktaki dolaşımı sağlamak için kapalı ortamda olsa bile adım atmaya çalışın, kısa yürüyüşler yapın.
  • Bacak bacak üstüne atmaktan ve uzun süre çömelmekten kaçının.
  • Gece uykuda ayaklarınızın altına 10 cm kadar yüksekte kalmalarını sağlayacak yastık desteği yapabilirsiniz.
  • Düzenli olarak egzersiz ya da günlük 30-40 dakikalık yürüyüşler yapmaya özen gösterin.

 

 

Kaynak: CNN Türk

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar