Connect with us

Gündem

Ve açıklama geldi Türkiye ile uçuşlar durduruldu.

Başta İngiltere olmak üzere Türkiye ile 4 ülke arasındaki uçuşlar ikinci bir değerlendirmeye kadar durduruldu. Vatandaşların karşılıklı tahliyeleri kontrollü olarak yapılacak

Published

on

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye ile 4 ülke arasındaki uçuşların ikinci bir değerlendirmeye kadar durdulduğunu açıkladı.

Bu ülkeler arasında yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeni bir mutasyonunun ortaya çıktığı Birleşik Krallık ile Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika var.

Uçuşların ikinci bir değerlendirmeye kadar durdurulduğunu bildiren Müdürlük, “Bu arada ilgili vatandaşların karşılıklı tahliyeleri kontrollü olarak yapılabilecektir” açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir” açıklaması yaparak, kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile alındığını bildirdi.

Ne olmuştu?

Birçok ülke Birleşik Krallık ile hava ve demir yolu ulaşımlarını geçici süre askıya alacağını duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili yetkililerle “yakın temasta” olduklarını açıklamıştı.

Ülkenin güneydoğusunda Kovid-19’un daha hızlı yayılan bir türü tespit edilmişti.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, ülkede keşfedilen Kovid-19’un bir türünün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu bildirilmişti.

Kararla ilgili olarak Türkiye’de muhalefetten hızlı adım atılması gerektiğine yönelik açıklamalar da yapılmıştı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar