Connect with us

Gündem

Vitamin hapı gibi yutulacak Kovid-19 aşısı yolda

Biri İsrailli, diğeri Hindistanlı iki şirket,, hap şeklinde ağza atılıp yutulacak ve evde tatbik edilecek Kovid-19 aşısı geliştirme çalışmalarını insanlar üzerinde klinik deneylere taşımaya hazırlanıyor.

Published

on

By

İsrail merkezli, ABD ortaklığında ağızdan ilaç sistemleri geliştiren Oramed ile Hindistan merkezli, rekombinant proteinlerle aşı geliştiren Premas Biotech, oral Kovid-19 aşısı çalışmalarında bir köşeyi döndü.

Hap şeklinde ağza atılıp yutulacak ve evde tatbik edilecek Kovid-19 aşısı geliştirme çalışmaları yürüten iki şirket, hayvan deneylerinden gelen olumlu verilerin ardından, yakın gelecekte insanlar üzerinde klinik deneylere başlayabileceklerini duyurdu.

Oramed’in ağızdan ilaç teknolojisiyle Premas’ın aşı uzmanlığının birleştirilmesinin amaçlandığı Oravax isimli oral aşı adayı, Kovid-19’a karşı yeni bir aşılama yöntemi sunmayı hedefliyor.

Açıklamada, hayvanlar üzerindeki pilot çalışmanın, tek bir Oravax kapsülünün koronavirüse karşı bağışıklık yaratan antikorlar üretilmesine yardımcı olduğunu gösterdiği ileri sürüldü.

Somut gerçeklik halini alırsa, bazısı dondurucu soğukta nakledilip saklanması ve genelde iki doz uygulanması gereken şırıngalı aşılara kıyasla ağızdan alınacak tek kapsül aşı, büyük kolaylık anlamına geliyor.

Hint basınına konuşan Premas Biotech kurucularından Prabuddha Kundu, Oravax aşısı olmanın vitamin hapı almaktan farksız olacağını dile getirdi. “Bu teknolojinin işe yaradığından ve Kovid-19’a karşı bağışıklık vaat ettiğinden yüzde 100’den fazla eminiz” diyen Prabuddha Kundu, hayvan testlerinin sonuçlarını yakın zamanda bilimsel bir dergide yayımlayacaklarını söyledi.

İsrail basınına konuşan Oramed CEO’su Nadav Kidron, dünya çapında aşılama yapmak gereğinden doğan lojistik sorunların oral aşıyla ortadan kalkacağını, insanların evde ağızlarına hap atarak aşı olabileceklerini anlattı.

Buna göre ağızdan alındığı için daha az yan etki yapabilecek Oravax, buzdolabı sıcaklığında nakledilebilecek ve oda sıcaklığında saklanabilecek.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar