Connect with us

Dünya

Vize alacaklara kötü haber geldi! Avrupa yaz sonuna kadar hayal oldu

Schengen vizesine yüksek talep nedeniyle yaz sonuna kadar randevu alınamayacağı bildirildi.

Published

on

By

Turizm sektörünün haber kaynağı Turizm Haber Merkezi’nin haberine göre koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılması ile birlikte yüksek talep nedeniyle Schengen vizesi başvuruları Eylül ayına kadar karşılanamayacak.

SchengenVisaInfo.com, henüz vize başvurusu yapmamış kişilerin büyük olasılıkla Eylül ortasına kadar randevu bulamayacağını belirtirken seyahat endüstrisi yöneticilerine göre şu anda 26 Schengen Bölgesi ülkesinde Temmuz ve Ağustos için boş yer yok. Sadece birkaç ülkenin Ağustos ayı için müsait yerleri olabileceği belirtilirken Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcular, Schengen Bölgesi’ne girmek için bu vizeye ihtiyaç duyuyor.

Ülke büyükelçiliklerinin belli sayıda vize randevusu verdikleri ve talep yüksek olsa bile bu sabit sayının artırılmadığı belirtilirken seyahat şirketleri, Schengen Bölgesi için vize bulamayan yolcuların Türkiye, Malezya, Tayland, Endonezya ve Mısır gibi diğer destinasyonlara gitmeyi düşündüğünü kaydetti.

Bir kişinin herhangi bir Schengen Bölgesi ülkesine turizm veya ticari amaçlarla 90 güne kadar girmesine izin veren kısa süreli bir vize olan Schengen vizesinde AB’ye turizm amaçlı seyahat etmeyi planlayanların turist vizesine başvurmaları gerekiyor. Turist vizesi, üçüncü ülke vatandaşlarının altı aylık bir süre içinde en fazla 90 gün boyunca Schengen Bölgesi’ne girmelerine izin veriyor.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar