Connect with us

Dünya

WhatsApp’tan yeni özellik: Mesajlar tamamen kaybolacak

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’tan yeni özellik geldi. Kullanıcılar artık aldıkları veya gönderdikleri mesajların kaybolmasını seçebilecekler.

Published

on

Dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook’a bağlı WhatsApp, Pazartesi günü yeni bir karar aldı. Bu karara göre artık yeni konuşmalarda geçicilik özelliği etkinleştirilebilecek.

WhatsApp kullanıcılarına ayrıca mesajlarının 24 saate veya 90 günde kaybolması seçeneğini etkinleştirme tercihini de sunuyor.

Bu özelliği geliştirirken kullanıcılardan geribildirim aldıklarını söyleyen WhatsApp Tüketici Ürünleri Başkanı Zafir Khan, TechCrunch için verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi:

“Geçicilik, sizlere daha dürüst ve açık bir şekilde sohbet etme imkanı tanıyor.”

Mesajlar Kayboluyor

Bu özellik sayesinde sohbetteki kişilerden herhangi biri geçicilik tercihini etkinleştirmişse mesajlar belli bir süre sonra kaybolacak.

Seçenek sadece kişisel sohbetlerde değil, grup sohbetlerinde de geçerli olacak ve bu tercih grupların kuruluşunda sorulacak.

Gizliliğin her zaman WhatsApp’ın özü olduğunu belirten Khan, “Uçtan uca şifrelemeyi başlattık ve bir mesajlaşma standardı haline gelmeden çok önce biz bunu bir varsayılan ayar yaptık.” dedi.

Kusursuz Değil

Khan, geçicilik özelliğinin yeni bir mesajlaşma standardı olacağını belirtti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerbeg ise, “Tüm mesajların sonsuza kadar kalması gerekmiyor.” yazan bir Facebook paylaşımı yaptı.

Geçici mesajların tasarımının kusursuz olmadığı da ayrıca vurgulandı.

Kullanıcıların ekran görüntüsü alarak ya da mesajları ileterek bu geçicilik özelliğinden kaçınabileceği ifade edildi.

Bu durum üzerine Khan, mesajlaşılan kişinin isteklerinize uyum sağlamaması halinde onlarla iletişim kurmamaktan başka yapılacak bir şey olmadığını ifade etti.

Kaynak: TechCrunch

Derleyen: Oğuzcan Acar

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar