Connect with us

Türkiye

“Yaygın test yapılmazsa üçüncü piki görebiliriz”

Normalleşme süreci mart ayında, her ilin durumu ayrı ayrı değerlendirilerek kademeli olarak başlayacak; ancak hekimler uyarıyor: “Test sayısı azaldı. Yeni açılma döneminde gerekli tedbirler alınmaz, yaygın test yapılmazsa üçüncü piki yaşayabiliriz.”

Published

on

Türkiye mart ayında kademeli olarak ‘yeniden açılıyor.’ Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, “İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre 4 gruba ayırarak, mart ayı başı itibariyle normalleşme sürecini başlatıyoruz” dedi.

Buna göre, sokağa çıkma sınırlaması ve diğer kısıtlamalar illerin durumuna göre kaldırılacak. Bir ilde 100 binlik nüfusa oranlı vaka sayısı ne kadar azalırsa normalleşme takvimi o kadar hızlı ilerleyecek. Salgın tedbirleri nedeniyle kapatılan restoran, kafe, kıraathane ve benzeri işletmelerin akıbeti ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

TEST SAYISI DÜŞÜNCE VAKA SAYISI DÜŞÜYOR

‘Yeniden açılma’ kararının dayanağı, vaka sayısında bir süredir görülen düşüş. Öte yandan hekimler, test sayısının da düşürüldüğünü belirtiyor. BirGün’e konuşan hekimler, açılma kararının ekonomik kaygılarla alındığına dikkat çekerek, “Yaygın test yapılmaz, gerekli önlemler alınmazsa bu yeni açılma ile üçüncü piki yaşayabiliriz” uyarısında bulunuyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Test sayısı düşüyor, hasta sayısı da düşüyor” dedi. Testlerin yalnızca şikâyeti olan ve hastanelere başvuranlara yapıldığını söyleyen Adıyaman, “Oysa semptom göstermeyenleri bulmamız lazım. Filyasyonla hasta olduğunu bilmeyen insanları tespit edebilmemiz çok önemli” diye konuştu.

BİLİM KURULU KRİTER BELİRLEMELİ

Adıyaman, önümüzdeki aydan itibaren illerin durumuna göre kademeli olarak başlayacak normalleşme sürecini ise şu sözlerle değerlendirdi: “Artık 100 binde toplam çıkan pozitif vakaya bakılacak. TTB olarak biz bundan 10 ay önce ‘İl il, mahalle mahalle değerlendirme yapılmalı’ demiştik. Okulların açılması için Finlandiya, Norveç gibi ülkeler 100 bin üzerinden haftalık kaç pozitif vaka olduğuna bakıyor, buna göre okulları açıyor. Maalesef Türkiye’de bu hiç uygulanmamıştı. Bakanlık ancak şimdi bunu uygulama kararı aldı.”

Bilim Kurulu’nun bunun için kriterleri net biçimde belirlemesi gerektiğini vurgulayan Adıyaman, “Örneğin Avrupa ve ABD’de hastalık kontrol merkezleri tarafından belirlenen kritere göre, 100 binde vakalar 10’un altındaysa sönümlendi, 100’ün üstündeyse hızla yayılıyor deniyor. Trükiye’de de kriter belirlenmeli” ifadelerini kullandı.

Mutasyona uğramış yeni virüsün bulaşıcılığının daha yüksek olduğuna da dikkat çeken Adıyaman, “Bu bilimsel olarak açıklandı. Türkiye’de de 3 cins virüs olduğu belirtiliyor. Ekonomik kaygılarla girilen yeni açılma döneminde gerekli tedbirler alınmaz, yaygın test yapılmazsa üçüncü piki yaşayabiliriz” dedi.

BULGUSUZ VAKALAR GÖZDEN KAÇIYOR

İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu da test sayılarındaki azalmaya dikkat çekti: “Türkiye genelinde vakalarda azalma olduğunu söyleyebiliriz. Yoğun bakım doluluk oranlarında da azalmalar var. Ancak önceden filyasyon daha çok yapılıyordu. Filyasyon azalınca test sayıları da azaldı. Bu da bulgusuz bulaştırıcı vakaların gözden kaçmasına neden oluyor.”

Ömeroğlu, her ilin durumuna göre kısıtlamaların kaldırılacağı ‘yerinde karar’ uygulamasına ilişkin ise şunları söyledi: “Şehirler arası gidiş gelişleri kontrol altına almadan yanlış sonuçlara neden olabilir. Esnafın zor günler yaşadığı günlerde bu uygulama yapılabilir. Ancak toplumsal hareketlilik kontrol altına alınmalı. Giriş çıkışlar kontrollü olmalı.”

Prof. Dr. Ömeroğlu son olarak, “Açılımın etkisi konusunda test sayısı artmalı. Aşılama artmalı. Aşılama sayıları yetersiz. Şu an 120 bin doz aşıya ihtiyaç var. Gerekli önlemler alınmazsa üçüncü piki yaşama olasılığımız çok yüksek” ifadelerini kullandı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar