Connect with us

Magazin

Yeni araştırmada makyaj yapan erkekler daha çekici bulundu

Yeni bir araştırmaya göre erkekler, incelikli biçimde pudra ve allık sürdüklerinde daha çekici görünüyor!..

Published

on

By

Uzmanlar, belirli dokunuşların erkekleri daha sağlıklı, genç ve erkeksi gösterdiğini ifade etti.

Teknoloji firması Amazon’un yaptırdığı araştırmada hem erkek hem de kadınlardan oluşan 200 katılımcı yer aldı.

Katılımcılara çeşitli erkek yüzlerinin yer aldığı 40 fotoğraf gösterildi ve bunları ne kadar çekici bulduklarına göre 1’den 7’ye kadar puanlamaları istendi.

Öte yandan katılımcılara bu 40 görüntüde aslında sadece 20 erkeğin yer aldığı söylenmedi.

Fotoğrafların yarısında bu kişiler tamamen makyajsızdı. Diğer yarısında ise bu yüzlere profesyonel bir makyaj sanatçısı tarafından incelikli bir makyaj yapılmıştı.

Araştırmayı yöneten, Franklin & Marshall College’dan araştırmacı ve psikolog Carlota Batres, “Erkek yüzleri, ince makyajla sunulduğunda daha yüksek puanlar aldı” diye konuştu.

Fotoğrafları kullanılan 20 erkekten 16’sında makyaj, puanların artmasını sağlamıştı. Makyajlı 4 erkekte ise puanların düştüğü görüldü.

Araştırmacılar bu 4 erkeği farklı kılan özelliklerin ne olduğunu henüz bilmiyor. Ancak ileri çalışmalar bu gizemin aydınlatılmasını sağlayabilir.

Çalışmada yer alan makyöz, “cilt homojenliğini artırmaya, yüz kontrastını azaltmaya ve makyaj yapıldığını çok açık etmeden kemik yapısını vurgulamaya” özen gösterdi.

Araştırmacılara göre bu dokunuşlar, yüzleri daha genç, daha sağlıklı ve daha erkeksi gösterdi.

Hakemli bilimsel dergi Plos One’da yayımlanan makalede, “Önceki araştırmalar kontrastı azaltmanın yüzleri daha erkeksi gösterdiğini ortaya koymuştu” ifadeleri yer aldı.

“Erkeklerde kemik yapısı, çekicilik algısını etkiler. Cilt homojenliğinin, yüz kontrastının ve kemik yapısının nasıl algılandığını makyajla etkileyebilirsiniz” diyen araştırmacılar, şöyle ekledi:

“Bu yüzden makyajlı erkek yüzlerinin makyajsız erkek yüzlerinden olanlardan daha çekici olarak bulunacağını tahmin ediyorduk.”

Kaynak: Independent Türkçe, IFL Science, Phys.org

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar