Connect with us

Gündem

Yeni Zelanda İngiltereyi Geride Bırakarak Dünyanın En Çok LGBTİ+ Üyesine Sahip Parlamentosu Oldu!

Yeni Zelanda, LGBTİ+ temsili konusunda İngiliz Parlamentosunu solladı.

Published

on

By

Yeni Zelanda, LGBTİ+ temsili konusunda İngiliz Parlamentosunu solladı.

Genel seçimlerin bir ‘gökkuşağı dalgası’ üretmesinin ardından Yeni Zelanda’nın parlamentosunda artık 11 açık LGBTİ+ üye var.

Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern 17 Ekim Cumartesi günü İşçi Partisi’yle açık ara bir galibiyet elde etti. Parti 120 koltuktan 64’ünü elinde tutuyor ve bu üyelerin 7’si LGBTİ+

Ancak Yeşil Parti’nin de meclisteki 10 milletvekilinden dördü LGBTİ+ politikacılar. Bu %40’lık oranla, oransal olarak en LGBTİ+ kapsayıcı parti Yeşil Parti.

Toplamda, meclisteki 11 LGBTİ+ politikacı tek kamaralı meclisin %9’unu oluşturuyor.

Bu artık İngiltere’nin kamarası’ndan daha kapsayıcı olduğu anlamına geliyor. Daha önceleri bu meclis, 650 milletvekilinden 45’iyle %7’lik oranla dünyadaki en LGBTİ+ parlamentoydu.

İşçi Partisi milletvekili Louisa Wall’un The Australian’a yaptığı açıklamada:

‘Sayılar önemlidir. Yüksek görünürlüğe sahip önemli bir kalabalığımız var ve geçerli olarak kabul ediliyoruz. Eğer dünyadaki en LGBTİ+ parlamento olursak, bu basitçe muhteşem olurdu,’ dedi.

Korona Virüs Kontrol Başarısı
Açık politikacılar arasında Finans Bakanı Grant Robertson da var. Kendisi seçim galibiyetini Twitter’da İşçi Partisi milletvekillerinin meclisin dışında çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak kutladı.

LGBTİ+ İşçi Partisi milletvekili Louisa Wall 2012 yılında cinsiyet eşitliğini yaşallaştıran yasa tasarını sunmuştu. İşçi Partisi’nin milletvekilleri arasında Ayesha Verrall ve Shanan Halbert de var.

Yeşiller’in arasında Jan Logie ve Chloe Swarbrick vardı, şimdiyse onlara Elizabeth Kerekere ve Ricardo Menendez March da katıldı.

Karşı taraftaysa, Yeni Zelanda’nın ana muhalefet partisinin 35 milletvekili olmasına rağmen hiç LGBTİ+ meclis üyesi yok. Tıpkı 10 milletvekili olan diğer sağ muhalefet partisi ACT gibi.

Haziran ayında eski Ulusal Parti lideri Todd Muller APP’ye meclise LGBTİ+  üye sokmaya odaklanmadığını söylemişti: ‘LGBTİ+ topluluğu, Bu özellikle odaklandığım bir şey değil.

Ardern’in açık ara galibiyeti ülkedeki Korona virüs salgınını yönetme başarısının ardından geldi. Sınırları uluslar arası turistlere kapattı ve ülkede sadece 25 kişi COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Başbakan aynı zamanda Mart 2019’daki Christchurch cami saldırılarının ardından sert silah kontrolleri de getirmişti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar