Connect with us

Gündem

Yetkililer açıkladı! İngiltere tam açılmayı erteleyecek mi?

İngiltere’de bir süredir alarm veren Delta varyantı nedeniyle 21 Haziran için planlanan tam açılma kararının askıya alınması gündemdeyken, hükümetten yeni bir açıklama geldi. Hükümet, tam açılma takvimini dört haftaya kadar ertelemeyi değerlendiyor.

Published

on

By

İngiltere hükümeti, Covid-19 önlemlerinin kaldırılması ile ilgili takvimi dört haftaya kadar ertelemeyi değerlendiriyor.

21 Haziran için planlanan normalleşmeye geçiş süreci ile tüm sosyal mesafe kurallarının kaldırılacağı açıklanmıştı.

İngiltere hükümetinin son aşamaya geçişi ertelemeyi değerlendirmesi ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantının daha bulaşıcı olduğu konusunda endişelerin ortaya konulması ile gündeme geldi.

Başbakanlık ofisi, henüz erteleme ile ilgili alınmış resmi bir kararın bulunmadığını açıkladı. Pazartesi günü yapılacak resmi açıklama öncesinde, son verilerin değerlendirildiği ve birden fazla seçeneğin masada olduğu ifade ediliyor.

“Aşı daha genç yaş gruplarına uygulanmalı”

Erteleme kararını destekleyen kesim, bu sürede aşının daha genç yaş gruplarına uygulanması ile beklenen etkinin görülebileceğini savunuyor.

Açılma takvimindeki son tarih olan 21 Haziran ile gece kulüplerinin yeniden açılması, konser ve spor müsabakaları ve düğün gibi etkinlikler ile ilgili sınırlamaların kaldırılması planlanıyordu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu tarihin ertelenmesi kararı ile ilgili son günlerde giderek artan bir baskı altında.

İngiltere’de doktorların ulusal örgütlenmesi Tabipler Birliği de, erteleme kararına destek veren sağlık örgütleri arasına katıldı.

Birliğin başkanı olan Dr Chaand Nagpaul erteleme kararını savunurken, “Yalnızca hastaneye yatırılan kişilerin sayısı değil, alt yaş gruplarındaki geniş kesimler için de risk faktörü var” dedi.

The Times gazetesindeki habere göre, 21 Haziran tarihinde halen, düğünlere 30 kişi sınırı gibi bazı kuralların kaldırılması hükümet tarafından seçenekler arasında değerlendiriliyor.

Delta varyantı

Ülkedeki her 10 yeni vakadan 9’unun Hindistan’da ortaya çıkan delta varyantı olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan yeni varyantın önceki varyantlardan daha bulaşıcı olduğunu düşünüyor.

Aşıların bu varyanta karşı da etkili olduğunu gösteren veriler var. Ancak yine de sadece bir doz aşı olmanın bu varyanta karşı koruyuculuğunun, İngiltere/Kent varyantına göre daha düşük olduğu tahmin ediliyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar