Connect with us

Sağlık

Yüksek tansiyon nedir? Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yüksek tansiyon, (hipertansiyon) damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon denir. Yıllarca belirti vermeden seyredebilen bir hastalık olan hipertansiyon kontrole alınmazsa ölüme yol açabilir. Peki hipertansiyonun belirtileri neler? Hipertansiyona ne iyi gelir?

Published

on

By

Yüksek tansiyon birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir. Ülkemizde her üç yetişkinden birinde yüksek tansiyon (hipertansiyon) görülmekte olup, tedavi altına alınmadığı takdirde önemli hastalıklara ve organ hasarlarına yol açar.

Hipertansiyonun ortaya çıkış nedenleri arasında genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimi ilk sıralarda yer alıyor. Kontrol alınması gereken hipertansiyon, ani tansiyon yükselmelerinde beyin kanaması ve felce neden olabilir.

Yüksek tansiyon nedir?

Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon denir. Hipertansiyonda büyük ve/ya da küçük tansiyon normalden fazladır.

Yüksek tansiyon bazı kişilerde hiçbir belirtiye yol açmayabilir ve kişinin günlük hayatını etkilemeyebilir. Hasta uzun yıllar boyunca hipertansiyonu olduğunu bilmeden yaşamını sürdürebilir.

Hipertansiyon uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine verebileceği hasar nedeniyle ‘sessiz katil’ olarak adlandırılır.

Yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme ya da yırtılma meydana gelebilir.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Belli aralıklarla kan basıncınızı ölçtürmeniz, hipertansiyona karşı alabileceğiniz en iyi önlemdir. En belirgin hipertansiyon belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı ve görmede bozukluk oluşabilir. Diğer yandan hipertansiyon belirtileri arasında şunlar gösterilmektedir:

-Halsizlik
-Yorgunluk
-Burun kanaması
-Kulaklarda çınlama
-Yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma
-Bazen çok sık idrara çıkma
-Gece uykudan uyanıp idrar yapma
-Bacaklarda şişlik

Hipertansiyon belirtilerinden biri ya da birkaçı hissedildiğinde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Her yüz kişinden birinde bulunan çok yüksek kan basıncı (malign hipertansiyon) adı verilen durumda ise zonklayıcı baş ağrısı, bulantı, kusma, görme bozukluğu, baş dönmesi bazen de böbrek yetersizliği görülebilir.

Bu acil bir durumdur ve organ hasarından korunmak için mutlaka hastaneye başvurulmalıdır. Kan basıncının çok yükseldiği durumlarda da, çift görme, dilde peltekleşme, yüzde veya vücutta karıncalanma da hipertansiyon belirtisi olarak kendini hissettirir.

Yüksek tansiyonu ne düşürür?

Yüksek tansiyonu düşürmek adına evde bazı yöntemler uygulanabilir, bazı besinler tüketilebilir:

-Başınızı soğuk su ile yıkamanız yüksek tansiyonunuzu düşürmek için doğru bir adım olacaktır. Çünkü soğuk su sinirlerinizi uyardığı için tansiyonunuzun düşmesine ön ayak olacaktır.
-Kekik tüketimi ya da kekik suyu kaynatılması, düşürmekte yararlı olacaktır.
-Yoğurt veya ayran tüketebilirsiniz.
-Limon tüketimi doğru bir tercih olacaktır. Çünkü limon suyu damarların tıkanmasına neden olan bazı maddeleri vücudumuzdan temizleme görevini üstleniyor. Her sabah bir bardak suya yarım limon sıkarak sizde bu maddelerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.
-Sarımsaklı ürünler tercih edebilirsiniz. Sarımsak tansiyonunuzun düşmesini hızlı bir şekilde sağlayacaktır. Her gün 1-2 diş sarımsak tüketimine özen gösterin.
-Pancar suyu içeriğindeki nitrat sayesinde kanın damarlardan rahat rahat geçmesini sağladığı için etkili bir tansiyon düşürücüdür.
-Muz içerdiği zengin potasyumlu içeriği ile kan akışınızı hızlandırır ve tansiyonunuzun düşmesini sağlar. Ayrıca damarlarda tıkanıklık yaratabilecek maddelerin birikmesini önlemede birebirdir.
-Kudret narı çoğu hastalığa şifalı geldiği gibi yükselen tansiyonunuzu düşürmek için doğru bir çözüm olacaktır.
-Tuz tüketimini indirgemeniz hipertansiyon için çok mühimdir.
-Kuşburnu çayı ile tansiyonunuzu düzene sokma yoluna gidebilirsiniz.
-Tabii ki evde yapacağınız yöntemler, tüketeceğiniz besinler tedavi amaçlı değildir. Sadece sizin o anda rahatlamanızı sağlamak için uygulanır. Anı kurtarmak adına faydalı bilgiler içerir, fakat sizin tansiyonunuzun kontrolsüz çıktığı noktada bir uzman ile görüşüp, bir ilaca başlayarak tedavi planınızı şekillendirmeniz gerekebilir.

Ayrıca yüksek tansiyon kalbi yorup, organlara zarar vermektedir. Sinsi bir hastalık olduğunda dolayı sessiz ilerleyebilir. Eğer erken teşhis ile hastalık anlaşılmadıysa vücutta çok çeşitli hasarlar bırakmış olabilir.

Hipertansiyonda erken tedavi hayat kurtarır. O yüzden kendinizde hipertansiyon problemi olduğu kanaatindeyseniz, en yakın sağlık kuruluşunda gerekli tetkikleri yaptırmanız oldukça önemlidir.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar