Connect with us

Dünya

Yüksek tansiyona davetiye çıkarıyor! İşte uzak durulması gereken 7 yiyecek

Trans yağlı kek, çörek, çoğu margarin, mikrodalga patlamış mısır, bisküvi ve krema dolgulu şekerlerdeki yağlar, kötü kolesterolü yükseltir ve arterlerinizi tıkayabilir. Ayrıca yağlı et kesimleri de kolesterol seviyesini yükseltebilir.

Published

on

Yüksek tuzlu gıdalar sodyumun kan basıncını arttır. Bol miktarda sodyum alırsanız vücudunuz suyu tutar, bu durum da kan hacminin artmasına neden olur. Yani kan basıncı yükselir. Bununla birlikte tansiyon atardamarlarınızı zorlar ve kan damarlarına zarar verebilir. Daha az işlenmiş gıda tüketirseniz daha az tuz almış olursunuz.

Ayrıca sodyum miktarı az olan yiyecekleri de tercih edebilirsiniz. Yüksek tansiyonla mücadele ediyorsanız tuz alımınızı sınırlayın. Tuz yerine kimyon, köri, sarımsak, biberiye gibi baharatlar kullanabilirsiniz.

Sağlıklı yönleri de bulunan meyan kökü günlük olarak tüketildiğinde yüksek tansiyona davetiye açabilir.

İşlenmiş et, raf ömrünü artırmak için tuzlanmış, kurutulmuş, fermente edilmiş veya tütsülenmiş et anlamına gelir. Bu yiyeceklerin içinde birçok kimyasal madde bulunur. Düzenli ve çok miktarda tüketmek kalp sağlığını tehdit eder.

Kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller için iyi kaynaklar olan süt ürünleri ayrıca, kan basıncını yükselten doymuş yağlar bakımından da zengindir. Süt ürünlerini tüketmeyi seviyorsanız yoğurt, peynir, az yağlı süt de tüketin.

Birçok sos ve çeşni sodyum açısından zengindir. Bu yüzden tüketmemeli ve sosların yerine baharat tercih etmelisiniz.

Ayrıca kafein içeren besinler tansiyonu yükseltebilir. Bu nedenle kahve ya da çikolata tüketimini azaltmalısınız.

CNNTürk

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar