Connect with us

Gündem

Yunanistan, Türkiye üzerinden iltica başvurularını durdurdu

Yunanistan Göç Bakanlığı, Somali, Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’den sığınmacıların Türkiye üzerinden gelmeleri halinde iltica başvurusu yapamayacağını açıkladı.

Published

on

Yunanistan Göç Bakanı Nitos Mitarakis, Somali, Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’den kişilerin Türkiye üzerinden gelmeleri halinde iltica başvurusunu kabul etmeyecekleri açıkladı. Bunun ‘yasa dışı göç ve suç teşkil eden kaçakçılık faaliyetleriyle ilgili önemli bir adım olduğunu’ söyleyen Mitarakis, aldıkları karara gerekçe olarak da Türkiye’nin güvenli üçüncü ülke olmasını gösterdi.

Atina’nın bu kararı ile birlikte söz konusu ülkelerden gelen sığınmacıların Avrupa Birliği’nde kalma şansı tamamen azalıyor. Yunan adalarındaki mülteci kamplarında kalan kişi sayısı da büyük ölçüde azalmış durumda. Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanlığı’nın geçen mayıs ayında açıkladığı verilere göre Midilli, Sakız, Kos, Leros ve Samos adalarındaki toplam sığınmacı sayısı 40 binden 9 bine geriledi.

Yunanistan hükümeti, geçen yıldan beri Türkiye ile deniz sınırını daha sıkı gözlemliyor. Ancak deniz sınırındaki önlemlerini artıran Yunanistan’a yönelik suçlamalar da var. İnsan hakları organizasyonları, Yunanistan’ı yasa dışı “geri itme” uygulamasıyla sığınmacıları Türkiye’ye göndermekle suçluyor. Atina ise söz konusu suçlamaları kabul etmiyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar