Connect with us

Dünya

Zelenski: “Uzlaşmaya hazırım”

Zelenski, Rusya ile Türkiye’de yapılacak görüşme öncesindeki açıklamasında ‘uzlaşmaya hazır olduğunu’ vurguladı. Zelenski, “Her müzakerede hedefim Rusya ile savaşı sona erdirmek” dedi. “Uzlaşmaya varılabilir ama bu ülkeme ihanet olamaz” diyen Zelenski, karşı tarafın da uzlaşmaya yanaşması gerektiğinin altını çizdi.

Published

on

By

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısında 14 gün geride kaldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, OHAL sırasında tüm Ukrayna halkına silah kullanma serbestisi getiren yasaya imza attı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı için Antalya’ya geldi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 15’inci gününde devam ederken, Zelenski, Alman basınına konuştu.

‘RUSYA İLE UZLAŞMAYA HAZIRIM’ MESAJI

Zelenski şu ifadeleri kullandı:

Her müzakere amacımda Rusya ile savaşı bitirmek var ve ben bazı adımlar atmaya hazırım. Uzlaşma elbette olmalı ama bu ülkeme ihanet çizgisinde olmamalı. Ayrıca karşı tarafta buna hazır olmalı.
Bu durumdan ancak bu şekilde çıkabiliriz. Ayrıntıları henüz konuşamayız. Başkanlar arasında henüz doğrudan bir temasımız olmadı. Ancak başkanlar düzeyindeki görüşmelerden sonra bu savaşı sonlandırabiliriz.
Daha önce Rusya’nın öne sürdüğü Donbas’taki Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığının tanınması ve Kırım’ın Rus topraklarında görülmesinin kabulü gibi şartlar hakkında konuşan Zelenski, “Bunlar benim verebileceğim kararlar değil” ifadelerini kullandı.

Zelenski, olağanüstü hal sırasında tüm Ukrayna halkına silah kullanma serbestisi getiren yasaya imza attı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar