Connect with us

Dünya

Zengin New Yorklular, Kovid-19 testi kuyruğunda kendileri için bekleyecek insanlar tutuyor

New York sakinleri sırada bekleyecek insanları kiralamak için TaskRabbit kullanıyor

Published

on

New York sakinleri burundan sürüntü alınması için saatlerce beklediklerini belirtirken, zengin kent sakinleri Kovid-19 testi yaptırmak için sırada kendileri adına bekleyecek insanlar kiralıyor.

New Yorklular, söz konusu uzun Kovid-19 test sıralarında kendileri için bekleyecek insanları, garip işler yapacak kişiler kiralamayı sağlayan TaskRabbit uygulamasından buluyor.

New York Post’un haberine göre, uygulamanın sunduğu hizmetler arasında artık koronavirüs test sırasında beklemek de yer alırken, bazı yerel sakinler saatte 80 dolara (yaklaşık 636 TL) kadar ücret talep ediyor.

SoHo’daki bir CityMD sırasında başka bir kent sakini için bekleyen işsiz bir yazar, gazeteye verdiği demeçte “Bunu halihazırda 5 kez yaptım” dedi.

Bir gün iki sıra için birden tutuldum, bu kadar yoğun. Her gün teklif alıyorum.
Yetkililer, koronavirüsün yayılmasını önlemek için New York sakinlerinden ve ABD genelinde herkesten Şükran Günü’nü kendi evlerinde kutlamalarını istedi. Bu durum vakalar, hastane yatışları ve ölümlerin tırmandığı bir süreçte yaşanıyor.

Ancak bu, New York City’de ve eyalet genelinde tatil öncesi koronavirüs testi yaptırmak isteyen insanları Kovid-19 test merkezlerine koşmaktan alıkoymadı.

New York Post’un konuştuğu yazar, müşterilerinin çoğunun 20’li yaşlarda ve uzaktan çalışan, “harcayacak paraları var” gibi görünen insanlar olduğunu belirtti.

Saat başına 20-28 dolar arası (yaklaşık 159-220 TL) ücret alan yazar, sunduğu hizmet için asgari iki saat süre belirliyor. Geçen haftadan beri yazara günde iki üç talep geliyor.

Şükran Günü tatili öncesi New York City’deki CityMD noktalarında bu hafta 6 saate varan beklemeler yaşandığı ve kent genelinde birçok yerde sıraların sokaklar ve blokların etrafında dolandığı belirtiliyor.

Tüm bunlar, kentin yeniden açılma planlarının bazılarını vaka artışına yanıt olarak geri çekmeye başladığı bir dönemde yaşanıyor.

New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio geçen çarşamba yaptığı açıklamada, yeni koronavirüs vaka sayısının yüzde 3’e ulaşmasının ardından, ülkenin en büyüğü olan kentteki devlet okulu sisteminin kapatıldığını duyurmuştu. Restoran ve barlardaki kapalı alanlar henüz açık kalsa da, Belediye Başkanı gelecek haftalarda artışın sürmesi halinde buraların da kapatılabileceğini belirtti.

De Blassio, gelecek haftalarda okulların yeniden açılabilmesi için kent sakinlerinin Şükran Günü’nde evde kalmasını istedi.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar