Connect with us

Dünya

Zenginler için kriz bitti ama işçi sınıfı daha yolun yarısında

Zenginler ve yoksullar için yapılan tahminlerde makas gitgide açılırken, bazı ekonomistler Washington’daki yönetimin siyasi hatalarının sorunları daha da şiddetlendirdiğini söylüyor

Published

on

By

ABD’deki Brown Üniversitesi’nden ekonomist John Friedman’ın liderliğinde gerçekleştirilen bir araştırma, ülkede koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında yaşanan resesyonun zenginler için büyük ölçüde sona erdiğini ancak işçi sınıfının durumunun hâlâ iyiye gitmediğini gösteriyor.

Washington Post’un haberine göre Harvard ve Brown üniversitelerinin yanı sıra Bill & Melinda Gates Vakfı’nın da desteklediği araştırmaya öncülük eden Friedman, “Bu resesyon yüksek gelir sahibi çalışanlar için neredeyse bitti ancak düşük gelirli işçiler daha yolun yarısında” ifadesini kullanıyor.

Yapılan araştırma, saat başı 14 dolar (yaklaşık 103 TL) kazanan işçiler için istihdam seviyesinin pandemi öncesine kıyasla yüzde 20, 14-20 dolar arası kazananlar için de yüzde 16 daha az olduğunu, en yüksek seviyede maaş alan kesim içinse istihdam alanının tamamen eskiye döndüğünü gösteriyor.

Ulusal Emlakçılar Birliği de konut değerlerinin en yüksek seviyeye çıkmasıyla birlikte zengin Amerikalıların servetlerini yeniden toparladığı, hatta bazı durumlarda artırdığını kaydediyor.

Zenginler ve yoksullar için yapılan tahminlerde makasın gitgide açılması nedeniyle bu süreci “K” şeklinde iyileşme olarak nitelendiren bazı ekonomistler ise Washington’daki yönetimin siyasi hatalarının sorunları daha da şiddetlendirdiğini söylüyor.

Kongre’nin yeni bir kurtarma paketini henüz onaylamadığı belirtilirken, küçük işletmeleri hayatta tutmak ve 28 milyondan fazla işsiz insana destek sunmak için ilk olarak mart ayında kabul edilen federal teşviklerin önemli kısmının süresinin dolmak üzere olduğu ifade ediliyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar